İstanbul Şekeri'yle Kültürel Bir ‘Değer’ Yaratma


 

Müşteri odaklı pazarlamada en önemli şeylerden biri, müşteri için bir “değer” yaratabilmektir, yani anlamlı bir fayda sağlanmalıdır ki, müşteri sadakati sağlanabilsin. Bir ürünün değer yaratabilmesi için de, hedef pazar, fiyat ve konum etkenleri düşünülmesi gereken faktörlerden bir kaçıdır. Rekabet gereği değer yaratma da, farklı bir şeyler üreterek ortaya çıkmaktadır.

Aslında amaçlarının direkt ticaret olmadığını bilsem de, “değer”den hareket ederek, bunu farklılaştırarak müşterinin ilgisini çekebilen bir örnekten bahsetmek istiyorum size.

Starbucksta kahve siparişi verirken, kasanın etrafında değişik şekerler, sakızlar, çikolatalar görebilirsiniz. Bunların çoğu, içlerinde Türk damak tadıyla özdeşleşen ürünler olsa bile (lokum gibi), Starbucks markasını taşır. Bu sefer üstünde İstanbul Şekeri yazan kutu dikkatimi çekti. Sağında, solunda, köşesinde Starbucks yazısı var mı diye baktım, yoktu. İnternette araştırmamın sonucu, İstanbul Şekeri, Kültür İşleri Tasarım’ın projelerinden biriymiş. Badem Şekeri, Akide Şekeri ve Lokum’un kendi aralarında farklı çeşitleri de mevcut.

Kültür İşleri Tasarım sitesinde, ‘iyi tasarımın ‘değer’ yarattığına inanır’ diye tanımlamış kendisini. Amaçları çok net aslında, bu toprakların lezzetlerini, aslında hepimizin bildiklerini, bayramlarda ikram ettiklerimizi, farklı bir çalışmayla yenileştirmek ve yeniden sunmak, yani kültür değerlerini yaşatmak. İstanbul Şekeri, sitesine girdiğinizde sizi karşılayan cümle ‘İstanbul Şekeri, bir tasarım, lezzet ve kültür projesidir.’ oluyor. Müşteriye “değer” yaratabilmek ve bunu üründe ya da hizmette sunabilmek. Yukarıda bahsettiğim üç etkenle yönlendirelim bu projeyi: Hedef kitle gençler olunca, dağıtım kanalı olarak ilk seçilecek yer, bu hedef kitleye ulaşabileceğiniz yerler olacaktır. Fakat önemli noktalardan biri de fiyatın yüksekliği. Haliyle Starbucksta satmak, aslında yüksek olan fiyatı normal bir seviyeye indirip, müşterinin gözünden fiyat etkisini kaldırmış. Ayrıca tahminim geniş kitlelere değil, fazla niş”e odaklandıkları yönünde. Tasarımın da pazarlama da önemli olduğuna inandığım için, ben beğendim bu projeyi. Eğer farklı dağıtım kanallarında görüp, bizi de bilgilendirirseniz sevinirim :)

Benzer Yazılar

3 Responses to İstanbul Şekeri'yle Kültürel Bir ‘Değer’ Yaratma
  1. Aybars Gülnar

    Bir çok firma yavaş yavaş tasarımın önemini anlamaya başladı daha da önemlisi işin içine kültürde girmiş. Geçmişte diğer ülkelerin tasarımlarını direk olarak pazara süren firmalar kendi kültürlerini yok sayarlardı kısacası varolanı kopyalarlardı. Bunun zararları ayrı bir tez konusu. Tasarımın değer yaratma gücü size maliyeti arttırmadan daha tatminkar bir satış grafiği yakalamanızı sağlar aslında işin özü bu kadar masum Fakat bir çok firma bu işinde gözünü çıkarıp tasarımı kendilerine köle ederek uçuk rakamlarala kar etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla müşterinin bu ürüne ulaşmasını engelliyorlar. İki tarafta zararlı çıkıyor. Herşeye rağmen bugünün koşulları için şu başlık bile beni sevindiridi. Kültür, tasarım ve değer yaratma. Muhteşem 3 lü.

  2. Nesrin Kuyu

    Bu yazıyı okuyunca aklıma İstanbul marka olabilir mi sorusu geldi. http://www.temelaksoy.com/yazilar/marka/istanbul-bir-marka-olabilir-mi.aspx başarılı bir yazı bence

  3. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2011/01/14/istanbul-sekeriyle-kultu... mytatuaggi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>