Türk Reklam Piyasasındaki Büyük Gelişme


 

Her sektörün kendine göre pazarlama mecraları olsa da, Türkiye’deki ilaç sektörüne ilişkin yasaklar haliyle çeşitli kısıtlamalar yaratıyordu. Reklam verebilme konusu da listenin başındaydı.
Fakat, basında yer alan son gelişme, tüm reklam camiasını etkiler nitelikte: 7 Ocak 2011 itibariyle Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 11. maddesine göre, reçetesiz ilaç satışı serbest hale geliyor. Yeni düzenlemeye göre OTC (over-the-counter) yani reçetesiz ilaçların radyo ve televizyonlardaki tanıtımı serbest hale getirildi.

Bu sıcak gelişmeye ilişkin tepki de gecikmedi.  İlk tepki İstanbul Eczacı Odası’na ait. Yapılan açıklamada “Artık reklamla allayıp pullayarak halkımıza hapı yutturacaklar. Yaşanacak sağlık sorunları kimsenin umurunda değil.” gibi zehir zemberek ifadeler yer alıyor. Evet, kabul etmek gerek, bu noktadan sonra reçetesiz ilaçların reklamları TV ve radyoda çılgınca boy gösterecek. Halkımız doktora ya da eczacıya danışmadan, sadece reklamdan öğrendiği/etkilendiği kadarıyla bilinçsizce ilaç satın almaya başlarsa, vay halimize! Eminim ki, en ufak bir sağlık sorununda, reklamın büyüsüne kapılıp ilaç almayı düşünecek insanlar çıkacaktır. Yasal uygulamalara paralel olarak düşmekte olan ilaç fiyatları da, insanların ilaç alma konusunda daha az düşünerek hareket etmesine yol açacaktır.

Çıkacak yeni yaratıcı reklamlar tüm reklam ve pazarlama severleri heyecanlandıracak olsa da, umarım ilaç firmaları TV ve radyo reklamları konusunda gereken hassasiyeti göstererek, halkımızın bilinçsiz ilaç kullanmasını önlerler.

Benzer Yazılar

5 Responses to Türk Reklam Piyasasındaki Büyük Gelişme
 1. Cem Berk Aydın

  Long live Pfizer.

 2. Can YAYIMLAR

  Ben çok sağlam bir alka-seltzer reklamı bekliyorum :) Elimde olsa nobel ödülü veririm bu ilaca.

  Şaka bir yana yan etkileri olan ilaçların bonibon olarak lanse edilmesi hoş olmaz ama haricen kullanılan ilaçları arkadaş tavsiyesiyle almaktan yorulmuştum. Her boğazım acıdığında herkes başka bir marka öneriyordu.. Sonuçta bu alanda yapılacak reklamların bir dalı da tüketiciyi bilgilendirmek olacaktır. Kimse bilmediği ilacı içmez. Belki böylece tavsiyeyi bırakıp kendi tercihimi yaparım. Mühim olan yan etkilerinin üzeri örtülmesin reklamlarda..

 3. Berk KILIC

  TAPDK’ın alkollü içkilerin bırakın televizyon reklamını yıllardır spora destek veren bir spor kulübünü desteklemesini bile engelleyen kararının resmi gazetede yayınlanmasının üzerinden 1 hafta bile geçmeden böyle bir düzenleme yapılması çok ironik olarak çarptı gözüme.

  Alkol ve tütün mamullerinin zararlarına karşı mücadele eden devletimiz demek ki reçetesiz satılan olarak ilaç promosyonlarıyla sağlık sektörüne farklı bir bakış açısı getiriyor

 4. Öznur AŞILI

  Gıda paketlerin üzerinde tedavi edici özelliğini belirtilecek/ima edecek cümle veya kelimeler kullanılması yasaktı okuduğum Gıda Ambalaj dersinde öğrendiğime göre. Reçetesiz ilaçların reklamlarının serbest hale gelmesi, bu yasak reklamların kaldırılması anlamına geliyor.

  Umarım suistimal edilmez!
  -Öksürük giderici pekmez,
  -Migren ağrılarını önleyen ekmek,
  -Kan yapan salça vb. gibi.

 5. Trackback: My Blog
  ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2011/01/07/turk-reklam-piyasasindaki-buy... chunghpa.insanejournal.com/7724.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>