‘Bir Dost’ Artık İnternette: Honk.la


 

Türk filmlerinin unutulmaz repliklerinden ‘bir dost’, telefonda verilen gizli bilginin sonundaki bir nevi imzaydı. Okul sıralarında da, el yazısının anlaşılmasını istemeyen genç aşıklar, dergi sayfalarından kestikleri harfleri kullanarak yazdıkları notu, aşık oldukları kişinin masasına, defter arasına bırakırdı (halen var mı bilmiyorum). Gerçek kimlik ile söylenemeyen eleştiriler, itiraflar, aşklar kimliğin gizlenebildiği platformlarda dile getirilir oldu. İnternette yıllardır bunun adı itiraf.com gibi görünse de yeni bir Türk girişimi daha güzel ve basit bir yöntem bulmuş, adını da honk.la koymuş.

Honk.la üzerinden yazdığınız mesajı, dilediğiniz bir e-posta adresine kimliğinizi gizleyerek gönderebiliyorsunuz. Böylelikle, itiraf etmek istediğiniz herşeyi kişinin e-posta adresine kolaylıkla göndermiş oluyorsunuz. Bu çözüm fake (gerçek olmayan) e-posta hesapları ile de sağlanabilirdi ama bu da ayrı bir külfet, sıkıntılı bir yöntem. Honk.la bu işlevi çok daha basit hale getirmiş. Site, yaptığı açıklamada, gönderilen mesajların belli bir kelime filtresinden geçirildiğini ve bu filtreye takılan mesajların incelendiğini belirtiyor. İyi niyetli mesajlarla birlikte kötü niyetli mesajların da gönderilebileceği bir sistem oluşturulabilir ancak bu filtrelemenin ne kadar doğru çalıştığını uzun süre test etmek gerekiyor. Diğer yandan, gönderen kişinin gönderim zamanı ve IP adresi kaydedildiği için, herhangi bir yasadışı durumda kişi, güvenlik birimlerinin talebi üzerine tespit edilebilir, bu da aslında gerçek hayatta kontrol edilemeyen bu tarz içeriğin bir nevi kontrol edilebilmesi demek (ya da bu içeriğin sitede hiç oluşmaması anlamına gelir). Bu açılardan genel olarak masum itirafların gönderilebileceği güzel bir fikir hayata geçirilmiş. Ayrıca Honk.la’dan mesaj alan kişiler dilerlerse sistemden başka bir mesaj almamayı da tercih edebilirler.
 

Benzer Yazılar

One Response to ‘Bir Dost’ Artık İnternette: Honk.la
  1. Pınar Göktürk

    Bence orjinal bir fikir. Iphone için de böyle bir applcation geliştirmişlerdi. Telefon numaran görünmeden istediğin kişiye istediğin şeyi itiraf edebilme özgürlüğü :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>