Coca Cola Mutluluğu Buldu!


 

Expedition 206, Coca Cola’nın düzenlemiş olduğu bir çeşit “devr-i alem” temalı organizasyondu. “-du” diyorum çünkü geçtiğimiz günlerde bu tur sona erdi. Kasım 2009’da yazmış olduğum Coca Cola “Mutluluğu” Arıyor başlıklı yazımda Expedition 206’dan bahsetmiştim ve kısaca açıklamıştım ne olduğunu. [Expedition 206 kapsamında yarışmaya katılan adaylar arasından 3 genç seçildi ve bu üç genç bir yıl boyunca Coca Cola’nın satıldığı 206 ülke gezdiler.]

Bu dünya turu çerçevesinde gençlere tahsis edilen tüm dijital iletişim araçları ile birlikte gençler, izlenimlerini www.Expedition206.com sitesi üzerinden takipçileriyle paylaştı. Coca Cola’nın dijital iletişimden sorumlu üst düzey yöneticisi Anne Carelli de bu turun, gençler tarafından paylaşılanların farklı pazarlarda karşılaştığı yoğun ilgiden oldukça memnun. Örneğin, Carelli’nin paylaştığı bilgiye göre Çin’de QQ adı verilen anlık mesajlaşma programından Expedition 206 web sitesine bir milyar ziyaretçi yönlendirilmiş.

Amaç bu ilginç yöntemle viral etki yaratmaktı ve bunu, en azından Carelli’nin sözlerinden çıkardığımız kadarıyla, Coca Cola fazlasıyla başarmış. Türkiye’de ise çok fazla ilgi uyandırmadığı izlenimi edindim. Belki de ülke bazında bu organizasyonun tanıtımı konusunda farklı öncelikler vardı ve Türkiye’de bu çalışma için yoğun bir iletişim yürütülmemiş olabilir.

Konuyla ilgili yazmış olduğum yazıda “Üçlü Türkiye’de Nisan ayında uğrayacak. Bakalım buradaki izlenimleri nasıl olacak.” demişim. Gençlerin Türkiye izlenimini buradan izleyebilirsiniz.

*Konuyla ilgili AdAge’de yayınlanan makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

One Response to Coca Cola Mutluluğu Buldu!
  1. ... [Trackback]... [...] There you will find 72207 more Infos: marketoloji.com/2011/01/04/co... forwardsites.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>