Pazarlama Kokusu Sardı Dört Bir Yanımı…


 

İstinye Park’ı saran taze ekmek kokusu, tam da Starbucks’ın önünden geçerken bizi adeta hipnotize eden buram buram kahve esintileri…

Tabi ki tahmin ettiğiniz üzere bunların hiç biri tesadüf değil. Son yılların trendi koku pazarlamanın etrafımızı saran etkileri.

Bizi yıllar öncesine götürebilen koku hafızasının gücünü markaların keşfetmesiyle artık her markanın logosu gibi kendine has bir parfümü var. Turkcell TIM’lerin özgün kokusu hepimizin aklına gelmiştir. İşte koku pazarlamanın en iyi örneklerinden biri!

Geçmişimizi canlandırmanın en özel yolunun kokular olduğunu düşündüğümüzde markalar için bu pazarın ne kadar faydalı ve stratejik olduğunu anlayacaksınız. O kokuyu duyduğumuzda eski sevgilimizi hatırlar gibi markaları hatırlayacağız artık.

Fırınlar ekmek, kahve mağazaları kahve, Turkcell gibi markalar rahatlatıcı parfümlerle kendini ifade ederken müşterilerine inanılmaz bir haz yaşatıyor ve markaya olumlu duygularla yaklaşmamızı sağlıyor.

Çarpıcı bir örnek vermek gerekirse; Almanya’da Nivea’nın güneş kremi reklamı sonrası sinema salonuna verdiği kokuyla satışları %500 artış gösteriyor.

Yeni araba kokusu da aslında bu pazara dahil çünkü arabanın yeni olduğunu bize hissettiren o tanıdık koku fabrika çıkışından önce arabaların içine sıkılıyor ve sonuç ortada! Bizim yeni araba kokusu sandığımız şey araba tutkunlarını fazlasıyla etkisi altına alıyor.

Üstelik Vavana gibi markalar evler için de parfümler yaratıyor. Yani istediğimiz kokuyla evimize bile kimlik kazandırabiliyoruz. Arzu ederseniz okyanus rüzgarları, arzu ederseniz çiçeksi dokunuşlar…

Duyularımız işgal altında olsa da koku pazarlama temiz ve cezbedici bir pazar. Şimdi Chanel Egoist kokusu duyduğumuzda yıllar önce ki sevgilimizi hatırlamak yerine markaları hafızamızda canlandıracağız… Ve o tanıdık, güzel hisle başka bir markayı tercih etmek artık çok zor olsa gerek. Aldatmak gibi düşünün, başka bir koku duyduğunuzda yabancılık çeker, kötü hissedersiniz :) Koku dünyasına hoş geldiniz!

Benzer Yazılar

One Response to Pazarlama Kokusu Sardı Dört Bir Yanımı…
  1. Trackback: sito
    ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2011/01/05/pazarlama-kokusu-sardi-dort-b... disegnitatuaggio.altervista.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>