BMW’den Afterimage Deneyimi


 

Uzun zamandır yoğunluğum nedeniyle arka planında yer aldığım Marketoloji.com’un yeni bir yılla yeni bir başlangıç yaparak ön yüzünde de sizlerle buluşuyor olmak benim için çok heyecan verici..

Üniversite sonrasında iş hayatına atılana kadar benim için bu kadar önemli olduğunu kavrayamadığım “Pazarlama” tutkusu, bir satış şirketinde inovasyon – djital pazarlama alanlarında çalışmalar yapmamla filizlenip içime sığmamaya başladı..Sonuç olarak da beni su anda daha çok kişisel ilgi alanım olan pazarlamanın dünyadaki inovatif örnekleri üzerinden geçen yazılarımı sizlerle paylaşıyor olacağım bu platfoma taşıdı.

Beraber keyifli bir yolculuğa çıkacağımızı umut ederek son zamanlarda ilgimi çok çeken bir örnekle başlamak istiyorum.

Bir bayan olarak arabalara ve motorlara tutkum çok fazla olmasa da, gerek sloganlarıyla gerek sıradışı ve başarılı reklam çalışmalarıyla beğeni ve ilgiyle takip ettiğim markalardan biri olan BMW After-image (ardışık görüntü) yönetimini kullandığı reklam çalışmasıyla ve akıllarda kalan

“Involve me. And I will understand.”

sloganıyla yine iddialı yine inovatif bir çalışmaya imza atmış.

Peki nedir bu “After-image (ardışık görüntü)” kavramı derseniz;
After-image bir görüntüye maruz kaldıktan sonra görüntünün kesilmesinin ardından görsel alanda bu görüntünün devam etmesi şeklinde oluşan optik bir illüzyondur.
En yaygın örneklerinden biri güneşe veya bir ışık kaynağına baktıktan sonra gözlerimiz kapadığımızda gördüğümüz ilgili kaynağın şeklindeki kısa süreli görüntüdür.

İşte BMW de bu yöntemi etkileyici bir kurguyla birleştirerek izleyicide görsel olmaktan çıkan kendi zihninde yaşayacağı deneyimsel bir etki yaratmayı başarmış.

Motor reklamının başlangıcında ünlü bir yarışçı kendisi için yarış tutkusunu markanın ve ürünün kuvvetli öğelerinden, gücünü, vurgulayarak tanımladıktan sonra
“Bu benim hayalim.
Belki sizin de hayalinizdir.
İçinizde!” diyerek izleyici biraz sonra yaşayacaklarına hazırlıyor.
Daha sonra arka planında izleyicilerin gözüne bir projektör yardımıyla “BMW” logosunu reflekte ediliyor ve hemen ardından yarışcı
“Gözlerinizi kapatın! Şimdi!” demesiyle izleyici gözlerini kapatıp BMW logosunun kendi göz kapaklarındaki yansımasını görüyor.

Bu gibi çalışmalar daha çok bilinç altına hitap ediyor ve bazı kesimlerce daha once çok tartışılan sinemalardaki, çizgi filmlerdeki son karelerde yer alan gözümüzle seçemediğimiz ama bilinç altımızın seçip bizi yönlendirdiği gizli reklamlar (25. kare -subliminal reklamlar) gibi algılanıp tepki toplayabiliyor fakat buradaki en önemli farkın bunun bir reklam olduğunun belirtilerek yayınlanması olduğunu düşünüyorum.
Ben Türkiye’ye gelirse bu reklamı ilk izleyenler arasında olacağıma eminim, işte video, karar sizin;

[HTML1]

 

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>