Bana Güven, Bana Tıkla


 

Yahoo‘yu daha sık kullandığınız günleri hatırlıyor musunuz?

Flickr‘a yüklediğiniz onlarca fotoğrafı? Delicious‘tan keşfettiklerinizi?

Peki, Facebook‘un 16 Aralık’ta 1 saatten az bir süre için de olsa ‘down’ oluşunu?

Internete yansıttığımız hayatlarımız ve biriktirdiğimiz data yığını, mahremiyeti yeniden tanımladı. Webde bir canavara dönüşmekle, hayatta kalmaya çalışmak arasındaki fark artık net: Güven.

Yahoo, Delicious ve Flickr’ı kapatacağını duyurdu.

Evet: Yeni doğan çocuğunuzla çektirdiğiniz fotoğraflar, makinenizi aldıktan hemen sonra çektiğiniz manzara resimleri, Delicious yardımıyla takibe aldığınız linkler… Yahoo’nun pek umrunda değil. Bu tavırla Yahoo, Facebook’taki fotoğraflarınız ve ‘share’ refleksiyle baş edemeyen iki projesinden kendince haklı sebeplerle vazgeçmeyi göze aldı. Peki, mahreminiz ne olacak? Yahoo’ya güvenerek sakladığınız fotoğraflar? Yahoo mail kutunuzda biriken doğumgünü tebrikleri, aşk mektupları? Sıra bir gün onlara da gelir mi?

Facebook, 20 ila 45 dakika arası ‘down’ olmayı bile an itibariyle muazzam bir şekilde yönetebiliyor. Bilgi dağıtıcılarına ve kanaat önderlerine açıklama yapıyor, onları konudan haberdar ediyor. Ve tam olarak bu yüzden, Facebook an itibariyle hayatımızı alakadar eden tüm detayları ‘güven’le paylaştığımız bir platform olmayı başarabiliyor. ‘Güven’in nasıl yönetileceğiniyse, beraber deneyimleyeceğiz.

İnsanların dijital ortamda gerçek kimlikleriyle bulunmayı standartlaştığı bir dönemde, eski devlerden birinin yaptığı kritik hatayı gözlemlemek dramatik.

Yahoo için ‘son’ çok uzakta olmasa gerek: Yahoo mail adresine sahip arkadaşlarınızı durumdan haber etmenin tam vakti belki de.

Gelişmeler:

Yahoo Delicios’u Kapatıyor Mu?
Delicious’u Kapatmak Neden Önemli?
Facebook: ‘Down’

Benzer Yazılar

4 Responses to Bana Güven, Bana Tıkla
 1. Mert Canlı

  2008’de yazdığım şu yazı aklıma geldi: http://www.mert.me/2008/04/yahoo-ve-dierleri.html

  alıntı: “…Kanaatimce, önümüzdeki yıllarda Yahoo’nun koltuğu sallanacak….Ancak Google veya bir başkası Yahoo’nun elindeki bu gücü alabilir ve Yahoo geriye dönüp baktığında Microsoft’un teklifine yaptıları reddi bir pişmanlık olarak görebilir…”

 2. Umut Akyol

  Flickr’in kapanması gibi bir durum söz konusu değil zannederim, hatta Delicious da kapanmıyor.

 3. Cem Berk Aydın

  Evet Umut. Yazının altına linkleri de o amaçla iliştirdim: Mevzu çok ses çıkardığı için, kapatılmaları kararından vazgeçilecek ve satılacaklar gibi duruyordu son güncellemeler. Sanırım ondan söz ediyorsun.

 4. Ezgi Merdin

  Facebook’ta yeni bir özellik gördüm, bütün bilgilerimizi fotolar videolar dahil zip halinde indirebiliyormuşuz, ben de hesabımı kaparsam veya siteye birşey olursa diye bu seçeneği işaretledim. Birkaç gün oldu bekliyorum umarım gelecek öyle bir dosya

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>