Haber mi? O da Ne?


 

Yine bu satırlardan NTV’yi diğer kanallardan ayırdığımı daha önce belirtmiştim. Ntvmsnbc.com da “Seksi resimleri için tıklayınız” gazeteciliğinden biraz daha sıyrılan bir web sitesi olarak uzun yıllar takdirimi kazandı. Zaman zaman hataları olsa da görmezden geldim ve sadık bir okuyucusu oldum. Ancak bazen ipin ucu kaçıyor. Bu ve benzeri büyük haber sitelerinin ana amacı bu siteden para kazanmak olmasa da (çünkü her birinin ya gazetesi ya da kanalı var zaten) sitenin her santimetrekaresine reklam sığdırma konusunda birbirleriyle yarışıyorlar. Ntvmsnbc de bu furyaya katılmış olacak ki, çizgisinden ayrılmış, reklamlarla donatmış ana sayfasını. Aşağıdaki ekran görüntüsünü biraz önce aldım. Siteye girdiğinizde bu sayfa sizi karşılıyor. Manşet? Haber? Belki zorlarsanız sağ tarafta iki ufak haber başlığı görebilirsiniz.

Reklam platformunun kalitesini korumak, sürdürülebilir olmasını sağlamaktır aslında. Bunu kavradığımız zaman, internet reklamcılığı bambaşka bir boyut kazanacak. Ama kavrayabilecek miyiz? En azından kısa vadede ümitli değilim.

Benzer Yazılar

2 Responses to Haber mi? O da Ne?
 1. emre ceylan

  Yazılarınız çok güzel ama bu yazınızla siz de imaj ve pazarlamanın etkisi altında kaldığınızı gösteriyorsunuz.
  Çünkü bir gazeteci olarak söyleyebilirim ki ntvmsnbc sitesi hiçbir zaman iyi gazetecilik yapmıştır. Tek yaptıkları “ağır ol adam sansınlar”sözünde olduğu gibi ağır olmaktan başka birşey değildir.
  Sadece ajans haberlerini alıp sayfaya eklemekten ibarettir yani copy-paste…
  Ayrıca bağımsız da değildir, taraflı yayın yaparlar. O yüzden hiçbir chp.li ne ntv kanalına çıkmak ister ne de sitesine.
  ilk kuruldukları yıl oldukça iyi olmalarına karşın daha sonra kendi içindeki birçok iyi gazeteciyi işten çıkarmışlar ve 3-5 kişi ile siteyi döndürmeye başladılar. Daha sonra da sayın şahenkin diğer ticari ilişkileri nedeni ile taraflı yayın yapmaya başladılar.
  ntvmsnbc.com.un yaptığı hiçbir özel haber yoktur. Ayrıca bunu tek söyleyen ben değil eskiden orada çalışmış birçok insan da söyler.

 2. Mert Canlı

  @emre, öncelikle teşekkürler düşüncelerini paylaştığın için. açıkçası ben yazımda siyasi ve politik içeriğe değinmedim. bu yazının içeriği, sitenin pazarlama açısından yanlış bir strateji izlediği ve böyle kısa vadeli gelir modelleriyle sitenin en azından tasarım ve sunum açısından büyük zarar gördüğü. diğer kısımlar bu yazıdan bağımsız olarak tartışmaya açık tabi ki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>