2010’un En Yaratıcı Viral Videoları


 

Alıntı yaptığım yazıda* “en yenilikçi” ifadesi kullanılmış ancak ben yine de “en yaratıcı” olduklarını düşünüyorum. Amerika’da sektörün içinden Josh Warner, 2010’un en yaratıcı viral videolarını listelemiş bizim için.

Viralin aslında insanlara sağ gösterip sol vurarak (yani bir nevi kandırarak, merak duygularını sömürerek) değil, yaratıcılıkla ve hayranlıkla hazırlanmış kampanyalar, içerikler olduğunu görebilmek adına bu listeye göz atmakta fayda var. Ama Türkiye’de maalesef bu tanıma uygun işler pek yapılmıyor.

1. A Hunter Shoots A Bear!

Reklamveren: Tip-ex
Ajans: Buzzman
İzlenme rakamı: 13,197,230

Viral çok sıradan başlıyor, ama güzel devam ediyor. Site içi diğer öğeler çok güzel kullanılmış videoda, ve aktörün ekranınızdaki varlığını bir nevi hissediyorsunuz. En son çıkan avcının ayıya ne yapmasını istediği kısmına ise ilginç fiiller yazarak farklı senaryoları izleme şansınız var. “loves”, “shouts” gayet eğlenceli, “fuck” ise sansürlü :)

[HTML1]


2. Embrace Life

Reklamveren: Sussex Safer Roads Partnership
Ajans: Alexander Commercials
İzlenme rakamı: 12,365,968

Facebook’ta da yoğun olarak paylaşılan bu viral çalışma, güvenli sürüşün önemini oldukça güçlü bir duygu -aile fertlerinin birbirine olan sevgisi- ile anlatıyor.

[HTML2]


3. Guy Walks Across America

Reklamveren: Levi Strauss & Co
Ajans: Conscious Minds Productions
İzlenme rakamı: 2,495,817

Bu viral çalışma da Levi’s giyen gencimizin Amerika turunu anlatıyor. Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna gezen gencimiz turunu 2 dakikadan kısa bir sürede tamamlıyor. Turun hangi rotayı izlediğini buradan inceleyebilirsiniz.

[HTML3]


* Mashable | The 10 Most Innovative Viral Video Ads of 2010

.

Benzer Yazılar

One Response to 2010’un En Yaratıcı Viral Videoları
  1. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2010/12/11/2010un-en-yaratici-viral-vide... mytatuaggi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>