Kırmızı ya da Beyaz Değil, Chanel!


 

Biz her ne kadar etkili pazarlama yöntemlerini, kullanılan araçları tartışıp takip etsek de, bazen öyle ürünler oluyor ki hiçbir pazarlama aracı kullanılmadan da sırf marka değeri sayesinde trend haline geliyor. (Bu noktada ağızdan ağıza pazarlama –WOM-, etkisini de unutmamak gerek tabii.) Okuyucularımız arasında dikkatli gözlemciler varsa, şu anda Türkiye’deki çoğu genç kızın tırnaklarının, rengi ilk bakışta pek de rahatça tarif edilemeyen bir oje ile kaplı olduğunu fark etmiştir. Hani ara ara kırmızı oje moda olurdu, bazen klasik beyaza dönülürdü ama şimdi karşılaştığımız ojeye pek de rastlanılmazdı. Oysa şimdi çoğu kızın tırnaklarında koyu haki-açık kahverengi arası bir renk hüküm sürmekte.

Haliyle arkadaşlarıma sordum bu ojenin sırrını; aldığım yanıt da “Chanel oje” oldu. Meğerse bir ben bilmiyormuşum ojenin Chanel markasıyla ünlendiğini. Gidip alayım bari dedim ve satıcı arkadaşa da bilhassa rengi anlatmakla başladım. “Aa siz Chanel ojeyi diyorsunuz, ondan kalmadı, sipariş verdik, hafta başına gelir” demesin mi.. Üstelik bu yanıtı sadece bir kozmetik dükkanından da almadım. Oje resmen kapış kapış gidiyor. Ama bana kalırsa bu yoğun talep, ojenin rengi ile çok da ilgili değil; olay genç kızların arasında Chanel markasının bir WOM yaratmasında yatıyor. Hatta, belki de Chanel markalı ürünleri rahatlıkla satın alamayan kişiler için, en azından sürdükleri ojenin “Chanel” markası ile anılması bir tatmin duygusu yaratıyor ve ojenin popülaritesini arttırıyor.

Bu WOM’a katkıda bulunmak adına, bahsettiğim ojenin sınırlı sayıda üretilmiş Chanel Khaki serisi içinde yer aldığını not düşmek isterim.

Benzer Yazılar

6 Responses to Kırmızı ya da Beyaz Değil, Chanel!
 1. Müzehher Çiğdem Hacıince

  Chanel’in moda konusunda başarısına bir örnek aslında. Geçen günlerde baktığım bir lookbook’ta bir ceketi tasvir ederken ‘Chanel Ceket’ diye tanıtmışlardı. Yine düşündüğümüzde Chanel Parfüm ve Chanel Çanta da bir klasiktir. Bu oje rengi de Chanel için bir klasik oldu, ve farklı markalar bu renk oje üretmesine rağmen, ismi Chanel rengi olarak kaldı. Aslında farklı renkte bir oje üretti Chanel,diğer markalar neon renklerle uğraşırken,kimsenin net bir şekilde tasvir edemeyeceği bir renk çıktı ortaya. Yani ‘Kırmızı ya da Beyaz Değil,Chanel!’ :)

 2. Ezgi Merdin

  ben de merak ediyordum meğer chanelmiş, öğrenmiş oldum sağol ece:) Yakında Channel, Canel gibi markalarla parfümerilerde yerini alır :)

 3. izlem ışık

  chanel 505 den bahsediliyor sanırım,çok gündemde bir hadiseyi seçtiğin için tebrik ediyorum :)
  yazıyı çok beğendim bu konu hakkındaki düşücelerimin başkası tarafondan dile getirilmesi ile de yalnız olmadığımı anlamış oldum…

 4. anı

  Aslında, Kırmızı oje de Chanel kırmızısı olarak moda dünyasında yer bulmuştur. Oje trendi diğer ürünlere kıyasla daha uzun periodlar helinde yenileniyor. Örneğin bir kırmızı ya da french dışında modaya damgasını vurmuş bir oje trendi yoktur. En son siyah biraz bu işi başarır gibi olmuştu. Ama bu yıl chanel defilesinde bahsettiğin sütlü kahva, yeşil, gri tonlarını kullanınca ojede devrim gibi bir olay vuku bulmuş oldu.

  Türkiyede belki de trendlerin en hızlı takip edilebilineceği yerlerin başında Kanyon var. Kanyon’da yaşayan(!) insanlar daha bu ojenin ucuz taklitleri yapılmadan, yürüyen merdivende ya da restaurantlarda gördükleri hemcinslerinde aniden değişik bir renk oje kullanım “alert”i alıp heyecana kapılırlar. Ne renk, nerden bulunur, ben niye görmedim telaşı ile bu ojeyi lüks kuaför salonlarının tırnaklara empoze etmesi arasındaki süreç, ojeyi kullanan ve kendini trender olarak gören azınlıktaki kesimi tatmin eder. Ama yaklaşık 2 aylık bir süreçte, az bulunan ve kimsenin bilmediği, sadece belli bir zümrenin sahip olduğu ayrıcalık olarak görülen oje, halka iner. Oje devrimini halka inerek tamamlamış olur.
  Bahsettiğim, trendin halka inme süreci, oje için sık rastlanan bir şey değil dediğim gibi ama chanel bir yaptı tam yaptı. Bundans onra hangi renk oje bu travmayı yaratır belki 5 belki 10 yıl içinde, diye düşünüyorum.

 5. Buğra

  Saat geç olmasına rağmen ve erkekleri ilgilendiren bir konu olmamasına rağmen zevkle okudum. Eskiden beri bu tür teknikler ürünlerin tanıtımında önemli. Vakit kaybeden insanlar aldıkları ürünleri birbirlerine tanıtma ihtiyacı duyuyor. Gidip hemem en yakınından en uzağındakilere kadar anlatıyorlar. İlginin bu oranda yüksek olması da satıcıların işine geliyor.

 6. ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2010/12/12/kirmizi-ya-da-beya... pinyourincome-review.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>