Yeni Satış Yolu: ‘Sosyal Medya’


 

Sosyal medyanın artı ve eksi yönleri tartışılıp, bir yandan bu konuda yazılı medyada sürekli makaleler yayınlanırken, çoğu markalar için pazarlama işlevinde de kullanılmasından öte, yeni bir satış yolu olmaya da başladı. Daha önce Engin’in paylaştığı Youtube aracılığıyla French Connection’ın sunduğu Youtique ilk gördüğümüz örneklerden biriydi.

Lager bira kategorisinde, bilinen bir Hollanda markası olan Heineken, global pazarlama stratejisine sosyal medyayı dahil ederek yeni sisteme ilk adımını atıyor. Aslında amaçlanan sadece ürün satmak değil, sosyal medyayı da etkili bir şekilde kullanarak, tüketicilerinin gerçekten ne istediğini ölçmek. Bunu da Heineken’in Dijital Medya Müdürü, ‘Why not give them the chance to decide what they want to buy?’ sözleriyle özetliyor aslında. Yani artık müşterilerini pazarlama sürecine direkt dahil etmeye (doğrudan geri bildirim alarak) başlıyorlar, ve onların yönlendirmeleriyle de sunacakları ürünleri belirlemeyi amaçlıyorlar.

Heineken ile ilgili Türkiyede aktif olmuş henüz bir Facebook satış servisi yok. Fakat Facebook üzerinden nasıl satış yapıldığını göstermek için, son zamanlarda en çok konuşulan sosyal sorumluluk kampanyalarından biri olan Greenpeace’in ‘Seninki Kaç Santim?’ ile Facebook sayfasını satış için kullanmasını örnek göstermek istiyorum.

Üstteki resimde gördüğünüz gibi, Greenpeace’in fan sayfasına girdiğinizde sağda online mağaza kısmı ve burada sergilenen çeşitli ürünler var. Bir ürünü seçip, sepete ekle dediğinizde ise farklı bir sayfa açılıyor.

Bu sayfada aslında ‘online satış’ imkanı sunan farklı bir site. Greenpeace’in ürünleri de bu sitede olan ürünlerin bazıları. Yani Facebooktan online mağazaya fark ettirilmeden yönlendiriliyorsunuz. Aslında baktığımızda sevdiğiniz markaların ürünlerini Facebooktan takip edebileceksiniz. Benim daha çok ilgimi çeken ise, firmaların online satış için kendi sitelerinden öte, sosyal medyayı da bir araç olarak, tüketiciyi yormadan kullanmaya başlaması.

Benzer Yazılar

One Response to Yeni Satış Yolu: ‘Sosyal Medya’
  1. Trackback: voir le site
    ... [Trackback]... [...] Find More Informations here: marketoloji.com/2010/12/10/yeni-satis-... unrachatdecredit.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>