İnovasyon Nedir, Ne Değildir?


 

İnovasyon, yani yenilikçilik hakkında çok şey söylenebilir ama bu seferlik sözü iki örneğe bırakarak inovasyonun ne olduğunu ve ne olmadığını açıklamak isterim.

TAPS, kendi ürettikleri özel biralarıyla meşhur, hatta Nişantaşı şubesinde salona bira kazanlarını da yerleştirmiş, sıcak, elit, değişik bir biracı-cafe zinciri. Stratejileri gereği fazla yayılmayıp Bebek vs gibi güzel lokasyonlarda, çok da kalabalıklara dalmadan birkaç şube açarak ilerlediler. Biraları, marka adları ve türleri zaten klasik birahane imajından çok uzakta olmasına rağmen yine bir yenilikle dikkat çektiler: Bira Muslukları (Table Taps).

Seçilmiş masalara yerleştirilmiş olan bu musluklar kendi bira servisimizi kendimiz yapmamıza imkan veriyor. Diğer getirileri ise biranın en soğuk halde hemen servis edilmiş olması, müşteriyi kendi bira servisi deneyiminin bir parçası haline getirmesi, garson barmen vs bekleme sorununu ortadan kaldırması ve tabi buna bağlı personelden daha az çaba ve vakit gerektirmesi. Örneğin mekana geldiğinizde sadece görevliye istediğiniz bira türünü söylemeniz yeterli. Yurtdışında da birçok kaliteli mekanda sevilerek kullanılan bu sistemle burada da, kızarkadaşına veya kalabalık arkadaş gruplarına kendi eliyle istediği zaman servis yapan müşterileri görür gibiyim. Ayrıca bu sistem direk bira stoklarına bağlı ve masada kaç bardak bira tüketildiğini vs otomatik ve anında hesaplıyor.

Vereceğim ikinci örnek ise her zamanki gibi “çok yenilenen” bir şampuan. Dove yine “Yenilendi” ibaresiyle raflarda yerini almış. Aslında yenilik sadece şişe tasarımında yapılmış, hatta o da tüm şişede değil biraz geometrik formuyla biraz da kapak kısmının şekliyle oynanmış. Yine de insan bu etiketi görünce formülü vs de yenilendi diye bir umutla bakıyor ama benim anlam veremediğim bir uygulamayla yenilik küçük bir etiketle gözümüze sokuluyor. Yeni şişelerin üzerinde eski şişenin ufak bir resmi var ve üzerinde “YENİLENDİ Önceki Dove’unuz” yazıyor. Hedef kitle sadece evinde zaten Dove olan müşteriler mi yani diye sormuyorum bile. Ayrıca yeni kapak tasarımında kapağın gövdeyle birleştiği kısım o kadar zayıf kalmış ki ilk kullanımda koptu. Dev bütçeli bir markalar şirketinin ürünü olan ve yurtdışında çok sağlam bir imajı ve pazarlama karması olan Dove’dan daha iyisini beklerdim.

İşte iki inovasyon hamlesi örneği. Evet ürün grupları ve ürün-hizmet skalasındaki yerleri çok farklı iki örnek seçtim ancak inovasyonun her sektörde ve her alanda hakkı verilerek ve “yenilik yaptık” demek için değil, en önemli şey olan “tüketiciye ek değer” sağlama fonksiyonu hesaba katılarak yapılması gerekiyor.

*TAPS Bebek‘ten Didem Hn’a, ricamız üzerine bize hemen görselleri ulaştırdığı için ayrıca teşekkür ederiz.

Benzer Yazılar

2 Responses to İnovasyon Nedir, Ne Değildir?
  1. Müzehher Çiğdem Hacıince

    Birbirinden farklı ürün grupları, fakat inovasyonun ne olduğunu anlatmak için başarılı örnekler bence. Taps’in bira musluklarını çok beğendim. Sadece müşteriye yeni bir deneyim sunmadan öte, stok kontrolü noktasında da çok verimli gözüküyor.

  2. Mert Canlı

    İki farklı örneği inovasyon açısından çok güzel değerlendirmişsin Ezgi, güzel tespitler, teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>