GrupGuru'dan Haberiniz Var mı?


 

Son zamanlarda bir fırsat yakalama ve grup alışveriş çılgınlığı gözleniyor. Özellikle lüks, ayrıcalıklı hizmetler, örneğin saunalar, pahalı akşam yemekleri grup alışveriş sitelerinde çok uçuk fiyatlarla satışa sunuluyor. Çalışanlar artık sabah saatlerini günlük fırsatları kolaçan etmeye, arkadaşlarına haber vermeye ve haftasonu planlarını buna göre yapmaya başladılar.

Birçok site içinden Marketoloji olarak bizim dikkatimizi çeken ise grupguru.com oldu. Çünkü Sarp Erdağ ve arkadaşları bu sitede sadece fırsat yayınlamıyor, hepsini derleyip toparlayıp fırsat arayanların işini kolaylaştırıyor. Biz de hem grup alışveriş trendi, hem de grupguru sitesi hakkında merak ettiklerimizi sorduk. İşte grup alışveriş konusundaki bazı öngörüleriyle beraber “Şehirdeki tüm Fırsatler Tek Adreste” diyen bu sitenin hikayesi:

-Grup indirimleri ve bu yeni alışveriş şekli hakkındaki genel düşünceleriniz neler?

Türkiye’de grup alışveriş alanında oldukça hızlı bir büyüme var. Neredeyse her gün yeni girişimlerin ve oyuncuların bu işe dahil olmak istediğini görüyoruz. Sektör çok hızlı ilerliyor ve malesef müşteri sadakatı sağlanamıyor. Grup alışveriş severler hangi sitede daha iyi bir fırsat var ise o siteden alışveriş yapıyorlar. Marka bağımlılığı yok yani. Lakin düşüncemiz, müşterilerini kendilerine bağlayabilen ve exclusiviteyi sağlayabilen grup alışveriş sitelerinin ilerleyen zamanda başarılı olabileceği yönünde.

-Tüm indirimleri tek sitede toplama fikri nasıl çıktı?

Tüm indirimlerin toplandığı bir site yaratma fikri kendi ihtiyacımız ile ortaya çıktı. GrupGuru’yu hazırlamaya başladığımız sıralarda grup alışveriş sitelerinin sayısı 6 adetti. Her gün, farklı farklı siteleri dgfev online casino takip etmek, hangi sitenin ne kadar iyi bir fırsat vereceğini de bilemediğimiz için oldukça zor oluyor diye düşünüyorduk. Sitelere ayrı ayrı üye olup teker teker mail almak yerine, sadece GrupGuru’ya üye olunup tek mail ile tüm fırsatlardan haberdar olmanın herkesin hayatını kolaylaştıracağını düşündük :)

-GrupGuru olarak diğer sitelerin içeriğini birleştirme dışında ziyaretçilere nasıl katkılarınız olduğunu düşünüyorsunuz?

Fırsat sitelerinin sayılarının da atmasıyla artık tüm fırsatları e-posta ile alsanız, veya hepsini sitede gezmeye kalksanız bile oldukça vaktinizi alabiliyor. Çünkü sayıları 40’ı aşkın siteden her gün en az 100 farklı fırsat yayınlanıyor. GrupGuru’da ise sadece ilgilendiğiniz fırsat kategorilerini belirliyorsunuz ve bunlara göre görüntüleme ve e-posta alımı yapabiliyorsunuz.

-Yurtdışı veya yurtiçinde örnek aldığınız site veya sistemler var mı?

Yurtiçinde de benzer siteler olmasına rağmen henüz ciddi bir farklılaşma yaratabilen çıkmış değil. Kullanılabilirliğe verdiğimiz önem ile örnek alınması gereken sitenin GrupGuru olduğunu düşünüyoruz. Yurtdışında ise özellikle 120 farklı fırsat sitesini derleyen Yipit.com oldukça iyi gidiyor. Onlardan ilham aldığımız oluyor.

-Sitenin ismine nasıl karar verdiniz?

Grup alışveriş sitelerini toplayan bir sistem üzerine çalışacağımıza ve bu işin uzmanı olacağımıza göre isminin içinde “Guru” kelimesinin geçebileceğini düşündük. Sonuçta da “grup alışverişin gurusu” anlamına gelen ismimiz ortaya çıktı :)

-İşbirliği içinde olduğunuz siteler ile nasıl bir gelir modeli anlaşmanız var?

Tıpkı online reklam gelir modellerinde olduğu gibi CPM ve CPA bazlı çalışmalarımız oluyor.

-Siteniz için kaç kişi çalışıyor ve uzun vadeli planlarınız neler?

Şu anda küçük bir ekip olarak 3 kişiyiz. Türkiye’deki grup alışveriş trendi devam ettiği ve hızını koruduğu sürece işimizi sürdürmeyi düşünüyoruz. Sonuçta GrupGuru, bizi besleyen grup alışveriş siteleri var olduğu sürece yaşayabilecek bir proje.

-Grup alışverişin ve bu sistemin size göre en büyük avantajı ve en büyük sorunu nedir?

En büyük avantajı, ilk olarak çözdüğümüz, farklı siteleri ayrı ayrı takip etme sorunun ortadan kaldırması. En büyük sorunu ise her sitenin ayrı bir üyelik sisteminin ve ödeme kanalının olması ve henüz bu konuda bir çalışma yapılması için sektörün oldukça genç kalması.

Buna ek olarak, bazı grup alışveriş sitelerinin gerçekten indirim avantajının olmadığı fırsat yayınlama durumunu da belirtebiliriz. Gene bazı durumlarda, fırsatın yayınlandığı mekanın müşteriye “ucuzcu” gözüyle bakması da sektörü baltalayan bir diğer sorun.

Benzer Yazılar

2 Responses to GrupGuru'dan Haberiniz Var mı?
  1. Alihan

    Firsatbufirsat bu konuda lider.

  2. Ezgi Merdin

    Evet inceledim, aynı çizgideler. Sanırım gittikçe daha da fazla göreceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>