2010'da Pazarlama Stratejilerinde Neler Oldu?


 

2011 yılına girmemize neredeyse bir ay kalan şu günlerde, basında 2010 yılına ait değerlendirmelerde artmaya başladı. 2010″da şirketlerimiz hangi pazarlama stratejileriyle ön plana çıktı diyorsanız, cevabını ben Capital Dergisi’nde, Özlem Aydın Ayvacı’nın yazısında buldum. Pazarlama dünyasında çalışan profesyonellerin, ve akademisyenlerin yaptığı çalışmayla, 2010 yılında öne çıkan 40 pazarlama yöneticisini oylamışlar. Bunların %1’in üzerinde oy alanlar da başarılarıyla birlikte yazıda verilmiş. Pazarlama yöneticileri ve 2010 pazarlama stratejilerinden önce, 2010’da pazarlamada neler değişmiş önce onları anlatayım.

Jack Trout’a göre ‘2010’un en önemli pazarlama trendi ‘değer’satmaktı.’ diyor yazıda. Sadece bir ürünün ya da servisin maddi değeri, alabilme gücü, ihtiyacı karşılayabilmesinden farklı şeyler arar oldu müşteriler, işte bu yüzden aslında, marka yönetimi daha da önem kazandı. Marketoloji.com’da da sıklıkla söz ettiğimiz sosyal medya trendi, yazıda 2010’u sosyal medya’nın yılı olarak gösteriyor. Pazarlama gurusu Al Ries’ın ‘Her yer Twitter,Facebook ve Youtube’dan bahsediyor. ‘Eğer bir şirket sosyal medyada yer almazsa başarısız olur’ duygusu bile yaratıldı. Medyanın bu ayağı büyümeye devam edecek.’ sözleriyle de sosyal medyanın pazarlama alanındaki gücü destekleniyor. Sosyal medyanın en önemli avantajının direkt geri bildirim olduğunu hep söyleriz. Yapılan herhangi bir aktivite Facebook ya da Twitter’da olumlu ya da olumsuz yorumlarla karşınıza çıkar. Özlem Aydın Ayvacı ‘2010’da artık tüketicinin markanın pazarlama stratejilerine casino online müdahale ettiği bir sürece girildi.’ diyerek bu noktaya değiniyor. Cüneyt Evirgen’in bu konu hakkında ise ‘Tüketicinin yarattığı medyaya karşı pazarlamacıların çok zor günler geçireceğini ve ‘müşteri şikayetlerinden faydalananların’ öne geçeceğini’ düşündüğünü söylüyor. Bunların hepsi birleştiğinde ise uzmanlar yeni pazarlama liderlerini, ‘Yeniliklere açık, tarafsız, dürüst, dinleyen, fark yaratmaya özen gösteren, analiz gücü yüksek, girişimci, küçük adımlarla başlayan ama büyük düşünen, sonuca odaklanan, geri bildirim alan bir lider’ olarak tanımlıyorlar.

2011’de ne gibi trendler olacak, neleri konuşacağız merak ediyorum. Ama 2010 yılına ait bir gözden geçirme olsun diye, ilk 5 şirketi, pazarlama yöneticileri, stratejileri ve aldıkları oyları da aşağıda listeledim.

1. Vodafone (Gökhan Öğüt) ,4 – Liderle savaşta başarılı bir pazarlama stratejisi sergiledi. Rakibi direkt olarak hedef aldı. Markayı müşterilerin zihnine kazıdı.
2. THY (Faruk Çizmecioğlu) %9,3 – Globalleştirme yolunda reklam ve sponsorluklarla çok başarılı adımlar attı, kurumsal anlaşma sayısını 20 kata çıkardı. Doluluk oranlarını 4 puan artırdı.
3. Mey İçki (Çiçekten Becel) %6,3 – Tüketime yönelik içki kültürüyle ilgili çalışmaları başarılıydı. Entegre pazarlama iletişimini en iyi uygulayanlardan biriydi. Tüm markaları dünya klasmanında yer buldu.
4. Ülker (Ahad Afridi) %5,4 – Markaları yeniden konumlandırdı ve ‘Mutlu bir an’ sloganı altında birleştirdi. Dijital mecralarda yoğunlaşarak Ülker’in sosyal medyada ‘trendsetter’lar arasında algılanmasını sağladı.
5. Turkcell (Lale Saral Develioğlu) %5,1 – ‘Turkcell’in gücü, Turkcell’in çekim gücü’ cıngıllı reklamlar, tüketicinin içerik yaratması anlamında başarılıydı. 3G konusunda yarattığı farkındalıkla PR’da Golden Drum ödülünü aldı.

Kaynak: Özlem Aydın Ayvacı / Capital

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>