Apple Reklam Harcamalarını Artırdı


 

Apple 2010 yılı finansal raporlarını açıkladı. Raporun bizim için ilgi çekici tarafı ise Apple’ın 2010 yılı reklam harcamalarındaki artış oranının önceki yıllara kıyasla çok daha yüksek olması. Apple’ın önceki yıllardaki harcamaları ise şu şekilde gerçekleşmiş;

 • 2007: $467 milyon
 • 2008: $486 milyon
 • 2009: $501 milyon
 • 2010: $691 milyon

Önceki yıllardaki ufak artışların bu yıl yerini bu sıçramaya bırakmış olmasının nedenlerinden biri 2008 yılındaki finansal kriz ile birlikte şirketlerin reklam ve pazarlama bütçelerini kısmış olmaları, Apple’ın da bu doğrultuda hareket etmiş olması olabilir. Bu endirek etkinin yanısıra, akıllı telefon piyasasındaki rekabetin kızışması, ve en önemlisi iPad’in bu yıl piyasaya sürülmüş olması direk olarak reklam harcamalarına etki etti ve bu artışa neden oldu diyebiliriz.

Raporu biraz daha incelediğimizde reklam masraflarındaki artışın 2010 yılındaki gelirlerle doğru orantılı olarak yükseldiğini görüyoruz. Apple’ın 2010 yılı geliri $65 milyar olarak gerçekleşmiş. Bu da demek oluyor ki Apple’ın reklam masrafları tüm 2010 gelirlerinin %1’inin biraz üzerinde. Aynı oran geçen yıl %1.37, 2001’de de %5 olarak gerçekleşmişti. Sonuç olarak, Apple reklam harcamalarını gelirine bağlı olarak belirliyor. Bu yıl gelirleri önceki yıla göre ciddi oranda arttığı için, reklam masrafları artsa da, reklam masraflarının gelire oranı önceki yıllarla kıyaslandığında düşüş gösterdi.

Peki Apple’ın reklam/gelir oranı böyle iken diğer şirketlerinki nasıl? 2009 yılı rakamlarına göre;

Apple’ın reklam bütçesinin yukarıdaki rakiplerine oranla daha düşük olmasını markaya bağımlı kullanıcıları sayesinde Apple’ın ürünleri için reklama fazla ihtiyaç duymaması olarak yorumlayabilir miyiz? Her ne kadar kulağa ilginç gelse de, bence evet…

* Konu ve istatistikler www.techcrunch.com’dan alınmıştır.

Benzer Yazılar

One Response to Apple Reklam Harcamalarını Artırdı
 1. Nüket İyigün

  Engin, Apple’ın ürünleri için reklama fazla ihtiyaç duymamasının ana nedeninin markaya bağımlı kullanıcıları olduğu konusunda kesinnlikle haklısın.

  Ayrıca teknoloji yatırımları ve inovasyonu da küçümsmemk lazım..
  bunun sonucunda piyasaya böyle bir marka ve güven altında sürülen inovatif ürünlerin ilgi çekiciliği ve reklama ihtiyaç duymadan daha piyasaya çıkmadan belli bir kitleye ulaşan ürünler..

  Ve bence son zamanlarda artan reklam yatırımlarının ufak bir nedeni de varolan ürünlerin güçlü rakipler tarafından muadillerinin yapılması ve rekabetin ufak da olsa kızışması.. Tabi varolan ürünlerin bir sonraki versiyonlarının tanıtımının güçlendirilmesine ihtiyaç oluşması gibi düşünüyorum..

  Bileğine sağlık..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>