Play Station’dan Wii’ye Karşı ‘Move’


 

Play Station Move geçtiğimiz haftalarda harekete duyarlı oyun controllerı Move’u tanıttı. Dublin’de Move için açtıkları demo mağazasında deneme fırsatı bulduğum controller, açıkçası benim gibi bir konsol hastasını tatmin edemedi. Gerçi beni harekete duyarlı oyun konsolları ezelden beridir tatmin edemiyor. Wii’nin ortaya çıkardığı bu sistem birçok insan tarafından çok sevilmiş, Wii’yi en çok satan konsol yapmıştı. Marketoloji’de yazdığım ilk yazı da aslında Wii ile PS3’ün kıyaslamasıyla ilgiliydi. (Bkz: PS3 vs Wii – Biz de Karşılaştıralım). Tıpkı Move gibi, XBOX’ın da harekete duyarlı Kinect’i tanıttığını belirtelim. Kinect’in Wii ve Move’dan farkı ise herhangi bir controller kullanmamanız. Televizyonun alt veya üst kısmına yerleştirilen Kinect’in içinde bulunan kameralar oyuncunun tüm hareketlerini algılayabiliyor ve herhangi bir cihaz kullanmasına gerek kalmadan oyun oynatabiliyor. Araba yarışı, bowling, futbol bu oyunlardan bazıları. Kinect’in demo mağazasında da bu cihazı deneme fırsatı bulmuştum ve açıkçası Wii ve Move’dan daha eğlenceli bulduğumu söylemeliyim.

Move için hazırlanan reklamlar ise gerçekten çok başarılı. Mesajı hem sevimli(!), hem de net bir şekilde veriyor. ‘İçimizdeki çocuğa’ vurgu ancak bu kadar güzel yapılabilirdi.

[HTML1][HTML2]


Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>