Kanyon’da Hep Genç Hep Güzel


 

Birçok alışveriş merkezinin pazarlama departmanları olduğunu, veya en azından bu işle ilgilenen birkaç çalışanları olduğunu bilmemize rağmen, yine de alışveriş merkezlerinin iyi pazarlama stratejileri yürüttüklerini ve tutarlı bir şekilde imaj yönetimi, farklılaştırma vs yapabildiklerini söyleyemeyiz.

Örneğin hala hangi alışveriş merkezi kendisini neyle öne çıkarıyor, farkı ne, hedef kitlesi ne tam olarak belli değil. Bunu bir derece iyi yapabilen Kanyon alışveriş merkezi, kendini lüks, iyi tasarlanmış, kalburüstü mağazalar ve restoranların olduğu modern bir kompleks olarak konumlandırdı. Ziyaretçilere verilen önem, etkinlikler, mağaza seçimi vs genelde bu tutarlı çizgiyi izledi.

Ancak son tanıtım panolarını görenler bu stratejide biraz ileri gidildiğini farkedeceklerdir. Kanyon’un metro girişinde sağlı sollu olarak 5-6 çeşit görsel yerleştirilmiş. Bu görsellerde “Genç Güzel Herkes Her Şey Kanyon’da” söylemi bulunmakta. Ayrıca Starbucks kahvesi ve ipod gibi bazı ürünler de dev boyutlarda görsellere yerleştirilmiş.

Belki amaç bu olmayabilir ama öncelikle bunun ayrımcı bir söylem olduğunu düşünüyorum. Mesela Amerika’da muhtemelen bu sloganı kullanamazlardı çünkü birçok alanda yaşlılara yönelik ayrımcılık (ageism) suç sayılmakta. Hadi gençlikten kurtardık, girip dolaşmak için güzel olmak gerekliliği de ayrı bir konu.

Kabul etmek gerekir ki Kanyon, ziyaret eden insanların şık ve üst kesimden olması nedeniyle lüks bir imaj yakalamış durumda ve bu yanlış bir şey değil. Özellikle cafe kısımları atmosferin güzelliğinden dolayı bizim de tercih ettiğimiz yerler arasında. Ancak örneğin akşam yemeğine gelen yaşlı çiftler de azımsanmayacak kadar çok. Ve bu panoları gördüklerinde ne düşünürler bilmek isterdim.

Daha doğru hareket ne olmalıydı derseniz, Kanyon’un rakip merkezlere oranla “genç ve güzel” olarak kişiselleştirilmesi mümkündü. Yani ziyaretçilerin özelliklerinden değil de yapının gençliği, tasarımı ve popülerliği üzerinden tanıtım yapılabilirdi.

Benzer Yazılar

2 Responses to Kanyon’da Hep Genç Hep Güzel
 1. Nüket İyigün

  Ya da kendini genç hissedenler vurgusu yapılabilirdi..:)

 2. Cem Berk Aydın

  Geçtiğimiz pazar günü mevzubahis görsellerle burun buruna geldim.

  İlk hissettiğim şey, stratejinin çok agresif olduğuydu.

  Kanyon’da rastgeldiğim genel insan profilinden çok uzakta bir iddiayla karşılaştığımı söylemem mümkün değil, bu sanırım işin isabetli tarafı.

  Takım elbise, Ipod, tasarım, moda vurgularını da çok isabetsiz bulmadım. Görsellerdeki insanlar çeşitli nesillerden seçilmişlerdi, bu da hoşuma giden bir başkası.

  İşin kötü tarafı, ilk fırsatta aynaya bakma ihtiyacı hissettim:) Ve Ezgi, evet, dediğin gibi kimbilir yaşlı sayılabilecek insanlar neler hissetmiştir.

  Kullanıcı profilini algılamak ve bunu kesinleştirmeye çalışmak kanımca isabetli ancak sanırım ‘tribe’ kurmaya çalışırken dikkatli olmak gerekiyor: Dışarıda kalanlardan vazgeçmek/dışarıda kalabilecekleri incitmek ihtimalinin, kurulan kabileden daha az önemli olması tanımlayabilir ancak böyle bir agresyonu.( ki kolay hesaplanabilir bir şey değil, ciddi research gerektiriyor.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>