Meraklı Bekleyiş Sona Erdi: H&M Türkiye’de!


 

H&M’le ilgili bu “ilk”e değinmeden önce, sanırım söze bu yazının da benim için bir “ilk” olacağı ile başlamalıyım. Evet, artık ben de Marketoloji blogunun bir parçası olma yolunda ilerliyorum ve bu yazı da benim Marketoloji’deki ilk yazım olacak (ve umarım her şey güzel olacak=) Şimdi, Marketoloji’deki tüm değerli arkadaşlarıma sıcak karşılayışları için teşekkür edip ana konumuza geçiyorum.

Haftalardır gazetelerde, billboardlarda ve sosyal medyada H&M’in Türkiye’deki ilk mağazasının 6 Kasım’da açılacağı duyuruldu; daha mağaza açılmadan marka koleksiyonunun reklamı yapıldı. Peki nedir bu H&M çılgınlığı? Neden daha mağaza açılmadan insanlar alabilecekleri ürünlere ve fiyatlarına 2 hafta öncesinden bakmaya başlıyor? Kabul etmek lazım, biraz modayla alakalıysanız H&M’i duymuşsunuzdur; hele, bir de kazara yurtdışına gittiyseniz eminim ki, H&M çılgınlığına siz de ucundan kıyısından katkıda bulunmuşsunuzdur. Ama tüm bunlar bir markayı aylardır hatta yıllardır beklemek için yeterli midir orası tartışılır. Evet, bir fast-fashion markası olan H&M’de çok tarz ve şık ürünler Avrupa’daki çoğu markaya göre çok daha uygun fiyata satılıyor (H&M’in ucuz fiyat politikası olduğu bilinen bir gerçek); gençler, ünlü tasarımcıların (Roberto Cavalli, Karl Lagerfeld vb.) ve moda ikonlarının (Madonna, Kylie Minouge vb.) hazırladığı özel koleksiyonları ciddi anlamda takip ediyor. Fakat, aldığınız ürünün etiketine göz attığınızda çoğunlukla “Made in Turkey” “Made in China” yazılarıyla karşılaşıyorsunuz. Ama olsun, bu durumdan bir Türk bile etkilenmiyor ve Avrupa’dan bir ürün alma keyfini yaşamaya devam ediyor.

İsveç markası H&M’in, (yani Hennes&Mauritz) Türkiye’ye ne zaman geleceğine dair zamanında birçok asparagas haber çıktı. İstinye Park’ta açılacaktı, bir takım sorunlar baş gösterdi. Ha şimdi, ha yarın dendi. Ama en sonunda resmi olarak 6 Kasım 2010 tarihi ilan edildi. Dediğim gibi insanlar aylardır bu günü bekliyor. Çoğu insan, mağazanın ilk açılacağı yer olan Forum İstanbul’un aslında ne kadar uzak olduğunu, nasıl gidilebileceğini konuşuyor. Tüketicinin bu büyük (!) sorunu ise ilk aşamada çözümlendi sayılır. Forum İstanbul yönetimi de H&M’e daha kolay ulaşılabilmesi için 6 ve 7 Kasım’da Taksim, Bakırköy, Nişantaşı ve Beşiktaş’tan ücretsiz müşteri servisleri düzenliyor. İlk açılış gününde nasıl bir izdiham yaşanacağını şahsen merak ediyorum. Çünkü, mağazanın 4 Kasım’da özel davetliler için düzenlediği açılışta bile, uzun kuyruklar oluşmuş ve 2 bin 300 metrekarelik mağazada 2 bine yakın davetli arz-ı endam etmiş. Bu nedenle 6 Kasım Türkiye “galası” için, ekstra giysi stoğu ve 30 kişilik güvenlik ekibinin hazır olacağı belirtildi.

Artık H&M, Türkiye’de de açıldığına göre, yurtdışından gelip “Bak bunu H&M’den aldım” diyen insanlar ne yapacak, kendilerine yeni alışveriş hedefleri mi seçecek bilemiyorum. Ama öncelikli olarak, yollarının Forum İstanbul’a düşeceğini görür gibiyim. Umarım vatana, millete hayırlı olur.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>