Sosyal Medya’da ROI (Yatırımın Geri Dönüşü)


 

Sosyal medya üzerine yazılan yazıların içeriği zaman ilerledikçe daha tatmin edici olmaya başladı. Klasik pazarlamadan online pazarlamayı ayıran parametreler arasında her zaman ölçülebilirlik birinci sırada gelir. Peki sosyal medya ölçülebilir mi? Evet ölçülebilir. Facebook’taki fan sayınızı, twitter’daki follower sayınızı, tweetlerinizin retweetlenme sayısını, kaç bloga konu olduğunuzu, youtube’daki sayfanızın ve viral videolarınızın ne kadar tıklanıp paylaşıldığını… Ölçülebilen çok şey var ama ölçülebilen değerler de sosyal medya gibi çok yeni. Yani ölçülen değerleri klasik başarı kriterlerine çevirmek gerekince bir bocalama yaşanıyor. Digital reklam ajanslarının müşterilerine anlatmakta en büyük sıkıntıyı yaşadığı an da bu zaten. Sosyal medyanın ne olduğunu anlattıktan sonra bir de o mecradaki başarı kriterlerinin neler olduğunu anlatmaları gerekiyor karşılarındaki marka yöneticilerine. Sosyal medya satış artırıcı bir etkiye sahip midir, yoksa iş etiği gibi şirketlere doğrudan bir fayda sağlamadan destekleyici bir rol mü üstlenir? Aşağıdaki sunum aslında benim yukarıda değindiğim konuları ve çok daha fazlasını çok güzel bir şekilde kapsamış.

Bu sunumdan sonra aşağıdaki video da yukarıdaki sunumun tamamlayıcısı gibi. Sosyal medya kullanımı ile başarıya ulaşan şirket ve kişilerden örneklerin verildiği bu videoda aynı zamanda sosyal medyanın iyi iş etiğinin bir uzantısı gibi olduğu söyleniyor.

Sonuç olarak verilen örneklerden görülüyor ki sosyal medyada kampanyalar satışı artırmaya yönelik yapılabildiği gibi direk olarak sadakat, güven, iletişim veya marka bilinirliğini artırmak için de yapılabilir. Kampanya için yapılan yatırımın parasal anlamdaki geridönüşünü ölçmek de mümkün. Bunun için doğru bir strateji izleyerek sosyal medya başarı faktörlerini ve klasik başarı metriklerini doğru belirlemek gerekir.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>