Lipton Soft Cashmere ile Yeni Segment


 

Pazarlama dediğimizde aklımıza gelebilecek markalardan biridir Unilever ve hem pazarlamaya ayırdığı bütçe hem de yenilikçi pazarlama stratejileriyle ürünlerini, tüketicilerinin aklında kalan kampanyalarla etkili bir şekilde tanıtıyor. Gıda, kişisel bakım ve ev bakımı gibi çeşitli ürün gruplarında markaları olan Unilever’in, gıda grubu altında bulunan Lipton, global bir çay markasını temsil ediyor.

Lipton konusunda şöyle bir beyin fırtınası yaptığımda önce aklıma sarı renk ambalajdaki klasik çayları geliyor. Bununla birlikte bulunan earl grey, english breakfast, yeşil çay ve çeşitli bitki çaylarını da ürün yelpazesinde sırayla diziliyor. Bu ürünlerin fiyatlandırma stratejisini göz önüne aldığımda ise, diğer markalarla (ithal olanlar dışında) hemen hemen aynı fiyatta. Fakat Lipton çay pazarına bir hareketlilik getirmeye başladı, ve kendi içinde yeni bir segment oluşturdu, farklı aromalarda çayları sevenler için. Bunun ambalajını ve dağıtım ağını da bu segment’e göre belirledi. ‘Lipton Soft Casmere’in, ilk sunumu Harvey Nichols’ta yapılmıştı ki Harvey Nichols lüks markaların giyim ve aksesuar ürünlerinin satıldığı bir mağaza. Bu da markanın segment tanımında gelir düzeyi yüksek kişilerin olduğunun göstergesi ve jameshallison casino sitesinde özellikle tanınmış iş kadınlarının fikirlerini paylaşmaları da bunun bir göstergesidir.

Sadece 5 bin adet üretilen Lipton Soft Cashmere’i halen İstanbul’da, Delicatesen Nişantaşı ve Makro’nun Acarkent, Kemer Country, Akmerkez, Kuruçeşme, Alkent, Nişantaşı, City’s Nişantaşı, Yeniköy ve Kanyon mağazalarında bulabilirsiniz. Asıl ilginç olan ise, internet üzerinden Turkcell Mobil ödemeyle satın alabilmeniz. Kurdukları web sitesi aracılığıyla 20 TL karşılığında (fiyatı da belirlenen segment için bir ipucu oluşturuyor) kargoyla birlikte ayağınıza kadar getiriyorlar. Ambalajı gösterişli (Swarovski taşı süslemeli), tadı kendine özel aromalı olan bu çay, segmentinde tutunur da devamı gelir mi hep beraber göreceğiz.

Benzer Yazılar

One Response to Lipton Soft Cashmere ile Yeni Segment
  1. Rifat Yildiz

    Guzel yazi olmus elinize saglik Muzeher hanim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>