Starbucks: Daha Yakın, Daha Bağlı, Daha Sadık


 

Dijitalin günlük hayata iyiden iyiye entegre olması pek çok şeyi değiştirdi. Geçmişte ‘ekstra’ olarak algılayabileceklerimiz, yakın geçmişten itibaren ‘standart’ halini aldı. Kendimize benzetebileceğimiz insanlarla sürekli irtibat halinde kalmak ve düzenli/planlı medya tüketimi yeni standartların en meşhurlarından.

Benzer zevklere ve alışkanlıklara sahip insanları bir araya toplamanın ne denli mühim olduğu malumunuz. ”Kalabalık”lardan ”kabilelere” geçişimizi olabildiğince net ve ilham verici bir üslupla izah eden Seth Godin algoritmasına yakınlaşırsak: Starbucks, kahveyi keşfetmedi. İnsanların iyi dekore edilmiş bir ortamda, titiz servis eşliğinde, kendilerini andıran insanlarla kahve içmek isteyebileceğini ilk aklına getiren de Starbucks değil. Ancak Starbucks, inkar edemeyeceğiniz kadar kudretli ”kabile”ler kurmayı başardı. Ve Starbucks, kabilelerinin ihtiyaçlarına karşı hep duyarlı oldu.

Tüm bunlara paralel olarak Starbucks geçtiğimiz günlerde (öncelikli olarak ABD’de) Starbucks Digital Network(SDN)’ü aktive etti.

SDN temel olarak müdavimlerin Starbucks’tayken kullanabileceği bir platform. Haberler, Eğlence, Sağlık, Kariyer, Çevre ve Starbucks olmak üzere 6 kategoriden oluşuyor. Kategorilere içerik sağlanırken The New York Times, The Wall Street Journal, LinkedIn, Men’s Health, Women’s Health, Foursquare, Facebook, Twitter gibi kallavi ortaklarla çalışılmış. Daha rahat bir tabirle Starbucks’ta kahvenizi yudumlarken, yakın çevreniz ve size yakın olması muhtemel ikincil dairenizle ortak ilgi alanlarınızı takip edebileceğiniz, iletişim kurabileceğiniz bir tür birleştirici.

Dijitalin, pazarlama/pazarlama iletişimi açısından ‘ekstra’ olmaktan sıyrılıp, ‘standart’laştığı bir dönemde Starbucks epey öngörülü bir tavır takınıyor: Sosyal medyada var olmaya ve dijitalde iletişimde kalmaya müdavimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir platform yaratmayı ekliyor. SDN yardımıyla tüketici tercihlerinin, etkileşimlerinin ve ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılabileceği aşikar. Bu durum yalnızca Starbucks’a daha iyi bir iletişim sunmakla kalmayabilir: SDN’ye içerik sağlayan diğerleri de Starbucks kabilelerini tam manasıyla analiz edebilirler ve benzer modeller için tecrübe sahibi olabilirler. Pazarlama ve medya tüketiminin gittikçe içiçe geçtiği bir zaman diliminde, şirketlerin kendi medyalarını oluşturmalarını ve içerik üretmelerini ikna edici bulmaya başlayan benim içinse, gelişme tam manasıyla ilham verici.

O halde: SDN Türkiye’de uygulanmaya başladığında görüşmek üzere!

(Gelişmenin detayları için: First Look: Starbucks Digital Network Is Here – Mashable)

Benzer Yazılar

One Response to Starbucks: Daha Yakın, Daha Bağlı, Daha Sadık
  1. Trackback: funeral flowers
    ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2010/10/24/starbucks-daha-yakin-daha-bag... americana-florist.com/sameday-funeral-sympathy-flower-delivery-7/casket-sprays-home-order-send-44

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>