Açıkhava Reklamcılığında Nelere Önem Verilmeli?


 

Yolda yürürken, durakta beklerken ya da arabayla işe yetişmeye çalışırken kırmızı ışıkta durduğunuzda, etrafa bakmaya başlarsınız, zaman geçsin diye. İşte bu noktada açıkhava reklamcılığı (outdoor advertising) sizin için çalışır. Açıkhava reklamcılığının en eğlenceli yanı ‘Gerilla Pazarlama ile birleşince ortaya çıkıyor. Ummadığınız yerde, ummadığınız bir şekilde karşınıza çıkıyor, aklınızda kalıyor. Hem açıkhava reklamcılığı hem de gerilla pazarlama daha önce diğer yazar arkadaşlarımız tarafından anlatılmıştı. Benim bu konuda yazmak istediğim ise okuduğum bir makale ile ilgili.
Makale, ‘Lex Van Meurs’ ve ‘Mandy Aristoff’ tarafından yazılmış, ve BrandAge dergisinin Ekim sayısının ‘Out of Home Branding’ ekinde dikkatimi çekti. Açıkhava reklamcılığı ile ilgili ilginç tespitlerle dolu bir makale. Mesela, kesinlikle marka ya da ürün bilgisi sağ alt köşeye konulmamalı deniyor, çünkü en son dikkat edilen yermiş orası. Bu yüzden göz hizasına veya üste konmalı diye öneriliyor.

Özellikle dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta olarak ise vurgulamayı yazmışlar. Koyu vurguyla, ‘YENİ’ başlığıyla bir ürünün ilk sunumunun etkisini arttırabilirsiniz. ‘YENİ’ yazısını görünce ilginiz olmayan bir tabelayı bile incelemeye başlarsınız. Aslında duraklarda ürünle ilgili ayrıntılı bilgiler de bulunabilir, sonuçta insanlar beklerken buna zaman ayırıp, okurlar diye düşünüyorum. Yakın plan fotoğraflar, hele tüketiciyle göz teması kuruyorsa, reklam ve tüketici arasında bir bağ oluşturduğu da destekleniyor yazıda.

Hem tanıtayım markamı hem de çekici bir reklam olsun dediğimizde ise, bu iki amacın, birbiriyle ters orantılı olduğu söyleniyor. Markadan bahsetmek, tanınmasını hızlandırıyor, fakat çekiciliği azaltıyor ya da insan figürü kullanmak çekiciliği arttırırken, tanınırlığı azaltıyor.

Sonuç olarak bir açıkhava reklam kampanyasının başarılı olabilmesi için, kısa ve öz bilgi olmalı, fotoğraf (insan figürlü olması ilgiyi arttırır) ve dikkat çekici renklerde olmalı.

Örnek olarak bir kampanya göstermek istedim. Uluslararası Af Örgütünün yaptığı çalışmada, kişi panoya baktığında, mutlu bir aile varken, kişi kafasını başka bir yöne çevirdiğinde şiddet ortaya çıkıyor. Zaten yazdıkları cümleyle de bunu dile getirmişler. ‘It happens when nobody is watching’. Gerçekten anlamlı olmuş bence!

Not: Makalenin devamına buradan ya da BrandAge dergisinin Ekim sayısından ulaşabilirsiniz.

*Lex Van Meurs and Mandy Aristoff ‘What makes outdoor advertising work?’

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>