Arçelik'ten Konuşan Poğaça ile Sosyal Medya


 

İnteraktif Pazarlama son zamanların en çok konuşulan konularından biri. Bu kadar konuşulmasının en önemli nedeni de internetin hayatımızdaki yeri, sosyal medyanın etkisinin sürekli artması, firmalar için de bu tür pazarlamanın ‘ölçülebilir’ olmasıdır. Çünkü hem hedef kitlenizi oluşturabilir, hem de bu hedef kitlenin tepkisini öğrenebilirsiniz. Bir bakıma müşteri ile karşılıklı iletişimle, müşterinin tepkisi ölçülüyor ve bu tepkilere göre de kendilerini yenileyebiliyorlar.

Arçelik reklam kampanyalarında hepimizin bildiği sevimli robotumuz ‘Çelik’, bizden biri gibi çözümler bulmuştu sorunlarımıza. Şimdi ise Arçelik, yeni ankastre fırınını tanıtmak için konuşan poğaçayı kullanmış. Siteye girdiğinizde, karşınıza lezzetli bir poğaça çıkıyor, ve bu poğaçanın yönlendirmeleriyle, isterseniz isme özel şiir arkadaşınıza yollayabilirsiniz, isterseniz püf noktaları testine tabi tutulma ya da birbirinden farklı 5 tane tarifi deneme fırsatınız olabiliyor. Neden Den hoyeste utbetalingen i denne spesielle gratis spilleautomater er pa hele 320. bu fırını almalıyız derseniz de, görsellerle zenginleştirilmiş, ürün ve teknik özelliklerin anlatıldığı güzel bir tanıtım yer alıyor. Televizyonda dönen reklam filmini de eklemeyi unutmamışlar. Dilerseniz onu da izleyebiliyorsunuz. Ayrıca sosyal medyada da (ki ben twitter”dan öğrendim), yerini almış görünüyor bu poğaça.

Bu konuşan poğaça olayı, çoğu kişiye abartı gelebilir, ya da yaratıcı olalım derken, abartmışlar diye düşünenler olabilir. Bir fırının reklamı için, ve poğaça severliliğimiz de ön plana çıkınca yaratıcı bir pazarlama kampanyası ortaya çıkmış. Arçelik interaktif pazarlamayı etkili bir şekilde kullanmış. İlerleyen zamanlarda, daha ne gibi yaratıcı kampanyaların içinde olacak firmalarımız, kim bilir?

Benzer Yazılar

4 Responses to Arçelik'ten Konuşan Poğaça ile Sosyal Medya
 1. ramazan pidesi

  hmm hoş bir işe benziyor. yalnız bu “annoying orange” fikriyle benzer bir şey olmuş. onu geçtim zaten daha geçen ay “ramazanpidesi.com” diye Samsung Mobilers için viral bir kampanya da yapılmıştı yanlışhatırlamıyorsam.

  tebrikler ne diyelim.

 2. Mert Canlı

  @ramazan, annoying orange benzetmesi çok yerinde olmuş :) katılıyorum!

 3. MarketingIdeas

  fikir çok başarılı,site çok güzel ama içerik anlamında doyurucu bulamadım

 4. Pınar Gokturk

  Reklamlarda da pogaca on plana cikarildigi için fikri orjinal buldum. Sitenin görselliği çok güzel ayrıca pogacada çok sevimli:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>