Sinema Reklamlarında Üçüncü Boyut


 

Aslında üç boyutlu yayın bu sene ortaya çıkan bir fenomen değil. Yıllar önce de bazı kanallar 10 dakikalığına da olsa üç boyutlu program yayınlayacaklarını anons ederler, hatta gazeteler de karton üç boyutlu gözlükler dağıtırdı.

Ancak internet kullanımının ve özgür içerik paylaşımının inanılmaz derecede yaygınlaşması, torrent ve rapidshare kullanımıyla film ve müziklere bireysel olarak erişip edinmemiz bu sektörlerde bir krize yol açtı. Sinema endüstrisi bu krizden şimdilik üç boyutlu yani 3D teknolojilerle bir çıkış yolu bulmuş gibi görünüyor. Özellikle James Cameron’ın Avatar filmi ve Oscarları toplaması, bu teknolojiyi kitlelere yaydı, şu anda tüm iyi sinema salonlarında en az bir 3D film gösterimde.

Bu olgunun pazarlama yanı ise kendini şimdilik yayınlanan reklamlarda gösterdi. Bir salon dolusu gözlüklerini takmış meraklı izleyiciye elbette klasik sinema reklamlarını göstermek yerine vizyon sahibi tüm markalar üç boyutlu reklam filmlerine geçiş yaptılar. “Aman bizim de üç boyutlu reklamımız olsun” diyerek aceleye getirilmeyip iyi hazırlandıkları takdirde görsel olarak etkileri de katlanıyor bu reklamların.

Kişisel olarak benim izlediklerim Coca-Cola, Maximum kart, Flexi kart, Mac fitness ve Sony’ye aitti. Bunların arasından Mac, sinema izleyicisini hedef kitlesine tam olarak oturtan iyi bir strateji izliyor ancak reklamı özensizdi. Eski sinema reklamının üzerine logonun ve sloganların üç boyutlu olarak eklenmesiyle elde edilmişti. Temelden üç boyutlu çekilen bir reklamla çok daha büyük bir etki yaratabilir. En başarılı ve en etkili bulduğum ise Sony’nin 3D televizyonunun reklamıydı. Gerçekten etkileyici görüntüler kullanılan reklamın bir şansı da reklam için kullanılan teknolojinin aynı zamanda reklamı yapılan ürün olması, yani 3D konseptini her anlamda desteklemesi.
[HTML1]

Benzer Yazılar

One Response to Sinema Reklamlarında Üçüncü Boyut
  1. Trackback: growing taller
    ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/10/12/sinema-reklamlarinda-ucu... gilbertbreum717.bloguez.com/gilbertbreum717/4415877/Foods-That-Make-You-Grow-Taller

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>