Arabistan’da Şampuan Reklamı Olmak


 

Zor olsa gerek… Ama Leo Burnett kapalı güzelliği anlatmanın da harika bir yolunu bulmuş.
Resimde gördüğünüz saçı türban haline gelen ve sadece gözleri gözüken kızımız havalı bir şampuan reklamı yıldızı. Üstelik Arabistan’da. Alt metne ve göndermeye gelince: “Arap kadınlarının güzelliğine bir armağan”.

Neredeyse bizim klasik, birden Pantene ya da Blendax kullanınca saçı mükemmel gözüken aslında fönlü saçlarıyla hepimizi bir güzel kandıran şampuan reklamlarından daha yaratıcı.

Yine de saçı tam gösteremeyeceğiniz bir ülkede şampuan ya da kozmetik reklamlarının üzerine laik ülkere oranla biraz daha fazla düşünülmesi gerektiği bir gerçek.

Hem kadının kalbini kazanacaksınız, hem aman diyelim yüksek egolu erkeklerin gurunu kırmayacaksınız. Ne de olsa bu tarz kültürlerde kadının saçı erkeğinin ve ona özel! Hedef kitle de, ona hangi mesajla ulaşacağınız da bir muamma.

Etnik kültürlere ve kimliklere göre şekil değiştirmesine alıştığımız global reklamların Arabistan sınırlarında bile yaratıcılığını koruyabilmesi etkileyici. Ama tabi ki insanın içini acıtıyor, kadının en güzel yeri, en harikulade bölgesi saçlarını bu tarz göndermelerle saklamaya çalışmak…

Aman biz yine fönlü saçlı kızlarımızı ekranlarda görelim, saçlarını şampuan öyle yaptı farzedelim, kimse kadını esprili yolla dahi aşağılamasın, sadece reklam olsa bile… Çünkü bir reklam, ülkenin genel yapısını çok güzel özetleyebilir.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>