Sosyal Medyanın Etkisiz Kullanımı


 

Sosyal medyanın gittikçe artan ünüyle birlikte, kullanımı da artıyor. Neredeyse tüm firmalar, sosyal medyada yerlerini almaya başladılar. Fakat kaç firma, bu alanda geçekten yer alıyor? Sosyal medyada etkili kullanıldığında, büyük etkileşimlere yol açması saniyeler alsa da,bence bu kadar ortalama projenin içerisinden sıyrılmak da gittikçe zorlaşıyor. Sosyal medyada yer alınması gerekliliğiyle hareket eden firmalar, takibi eksik, kapsamı küçük ve etkisi az projelere yöneliyorlar.

Şu sıralar etrafımda oldukça fazla sosyal medya projesi görüyorum. Bu projeler ağırlıklı olarak projeyi paylaşmak için bir ücret alan ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişilerin “feeder” olarak yer almasıyla ilerlediği için, gerçekte sosyal medyayı bu kadar konuşulur ve yer alınmak istenen etkisinin dışına çıkartıyor. Sosyal medyanın etkisinin kaynağı, kişilerin duygularını kolayca paylaşabilmesi olduğu için, bu etkiyi kamçılama amaçlı, müşteriye yönelik hareketlerden çok, sahte durumlar yaratılması, aslında sosyal medyanın özünü de zedeliyor.

Bunun yarattığı ters etkileri gözlemleyebileceğimiz örnekleri de oluyor. Ben & Jerry’s markasının her yıl 23 Mart günü gerçekleştirdiği “Free Cone Day” bir çok sosyal medya mecrasında paylaşılmıştı. Fakat bu kampanya tüm Ben & Jerry’s mağazalarına duyurulmadığı için, problem yaşanmış ve bir çok müşteri ” biz öyle bir şey bilmiyoruz” denerek geri gönderilmişti. Friendfeed’de açılan bir başlıkta tepkilerini belirtenlerin arasında yorumlarda kendisinin sorunsuzca caddebostan şubesinde dondurmasını yediğini söyleyen birinin, Facebook’daki organizasyon sayfasını kuran kişi çıktığında, güvenilirlik iyice azalmış, tepkiler artmıştı.

Paylaşma isteği yaratan, eğlenceli, yaratıcı ya da kişilerin gerçekten içselleştirebildikleri projelerin peşinde koşmak yerine, sonrasında hatırda kalmayan ya da iyi yönetilmediği için hem sosyal medyanın hem markanın güvenilirliğini sarsan projelerle vakit harcanıyor. Her marka sosyal medyada yerini almalı fakat, bu doğru bir planlamayla olmalı, sözde gerçekleşmemeli. Sonunda bu mecranın tüketim hızını göz önüne alıp, buna göre davranan markalar kazanacak.

Başarılı olanlar kadar, başarısızlardan da ders almamız gerekir! Sizlerin bir şekilde denk geldiği fakat başarısız bulduğunuz kullanımlar varsa, yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>