Spam Olmak ya da Olmamak


 

American Marketing Association (AMA) spam’i “Unwanted, unsolicited e-mail, typically of a commercial nature.” şeklinde tanımlıyor. Yani, spam genel olarak ticari amaç taşıyan istenmeyen e-maillere verilen ad. Ancak günümüzde artık SMS yoluyla da spam mesajlar atılabiliyor.

Standart posta gönderimlerinin artık sadece kredi kartı ekstreleri ve gerekli belli evraklar dışında kullanılmadığı bir devirde yaşıyoruz. E-mail hayatımızın önemli bir parçası. Bu da e-mail hesaplarımızı yönetmeyi de daha kritik hale getiriyor. E-mail hizmetlerinin yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerde spam mesaja karşı bir önlem alınamıyordu ancak yıllar geçtikçe e-mail servis sağlayıcılarının bu konudaki çabaları ciddi oranda arttı ve şu anda spam konusunda elimiz fazlasıyla güçlü. Özellikle Gmail’ın “Report as Spam” (spam olarak belirle) tuşu imdadımıza yetişir oldu. Ancak Gmail bunu bizden çoğu zaman beklemiyor, kendi algoritmalarıyla spamleri çok büyük oranlarda tespit edip spam kutumuza gönderiyor.

Durum böyle olunca, toplu e-mail gönderimi yapan markaların bu çabaları hiçbir işe yaramıyor. Bazıları her ne kadar spam filtrelerini geçerek mesaj kutumuza düşse de çok küçük bir hamle ile onları da spam kutusuna gönderebiliyoruz. Özellikle online marketing açısından e-mail marketing kritik bir önem taşıyor. Bu sebeple, çok dikkatli olunması şart. Markaların bu çalışmaları tüketici için gerçekten faydalı hale getirmesi gerekiyor. Bunu yapmak için en başta biraz fazla efor sarfetmeleri gerekse de bu efor hiçbir zaman sarfedilmiyor ve bol bol “gelin, alın” içerikli maillere boğuluyoruz.

Bu konuda tavsiyem kesinlikle müşteri ilişkileri yönetimi içinde e-mail marketingin daha önemli bir rol almasıdır. Müşteriyi rahatsız etmeden ulaşılabilecek her noktada e-mail üzerinden müşteriye sağlabilecek faydalar hissettirilmeli. Bu da genel olarak satış yapılan kanallarda işe yarar. Misal, beğendiğim bir ürünü satın aldığım mağazada bana e-mail üzerinden sadece bu ürünün yeni versiyonları ile ilgili “bilgi” (dikkat! ‘bilgi’, ‘gelin, alın’ değil) verileceği taahhütü bile verilse, ve de e-mailların içinde bu e-mail gönderimlerinden çıkma opsiyonu olacağı belirtilse bu çabalar bir süre sonra sağlıklı bir iletişimin kapısını açacaktır. Aksi takdirde, bilinçlenen internet kullanıcı kitlesi markaları spam kutularına daha çok mahkum edecek, toplu e-mail gönderim maliyetleri çöpe gitmiş olacak.

Benzer Yazılar

One Response to Spam Olmak ya da Olmamak
  1. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2010/09/20/spam-olmak-ya-da-olmamak/ [..... absnutritiondirect.com/raspberry-ketones

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>