Takipçi Reklamlarla Yeniden Hedefleme


 

Sabah”ın New York Times ekinde uzun süredir şikayetçi olduğum ancak bir türlü tam sözcüklere dökemediğim bir durumun eleştirisi yapılmış, konu: internette bizi takip eden reklamlar olgusu. Birçok tüketici bu mekanizmayı ve ardında kullanılan algoritmaları bilmediğinden dolayı tesadüf olarak yorumlasa da “kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme” denen internet reklamcılığı stratejisi ile internette alışveriş yapmaya bir nevi zorlanıyoruz.

kaynak: webanalysis.blogspot.com

Biraz detaylandıracak olursak, vikipedi”nin tanımına göre daha önce ziyaret ettiğiniz ancak alışveriş gibi somut bir adımla sonuçlandırmadığınız site ziyaretleri belli cookieler vasıtasıyla takip ediliyor ve girdiğiniz diğer sitelerde reklama ayrılan kısımlarda o sitenin, hatta daha önce incelediğiniz belli bir ürünün reklamları size gösteriliyor ve bu sayede çevrimiçi alışveriş siteleri, vitrinine bakan müşteriyi defalarca içeri çağırabilmiş oluyor. ebay, gittigidiyor vs gibi çevrimiçi ticaret veya satış yapan birçok firma için böyle bir uygulamanın getirisi paha biçilemez. Çevrimiçi reklam ve pazarlamada yenilikçilik, innovasyon elbette gerekli  fakat madalyonun diğer yüzünü de unutmamak gerek.

İnternette kısa bir araştırma yaptığınızda şirketler için yeniden hedefleme reklamcılığı yapan birçok ajansa ulaşabiliyoruz ancak Google ve Microsoft gibi şirketlerin bu alana girmesiyle büyüyen bir paranoyadan bahsediliyor makalede. Kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme, davranışsal yeniden hedefleme gibi terimlerle adlandırılan bu stratejinin ziyaretçiler ve tüketiciler için ufak ufak bir korku yaratması kaçınılmaz. Bilinçli ve aynı zamanda teknik bilgiye sahip kullanıcıların geliştirilen bazı önlemlerle bu reklamlara maruz kalmaktan kurtulması mümkün. Ancak bence asıl soru bu uygulamaların ne kadar etik olduğu ve doğurabileceği psikolojik sonuçlar.

Tüm makaleye bu linkten ulaşılabilir.

Benzer Yazılar

2 Responses to Takipçi Reklamlarla Yeniden Hedefleme
 1. Mert Canlı

  Google’ın Adwords’te yaptığı bu çalışmanın adı Remarketing olarak geçiyor.

  http://www.wordstream.com/blogs/ws/2010/04/07/google-adwords-remarketing

  Açıkçası bence o kadar kötü birşey değil. Yani bir şekilde reklam çıkacak o alanda, bizim ilgi gösterdiğimiz bir ürünle ilgili promosyon odaklı reklamın yayınlanması çok da etik dışı gelmiyor bana.

 2. Murat KARACA

  Arkadaşalar bir interaktif ajans yönetici ortağı olarak profesyonel fikrimi soracak olursanız, yeniden hedefleme reklamları tam olarak İNTERAKTİF REKLAM mantığının karşılığıdır.
  Çünkü;
  1- İnternet reklamcılığının en büyük silahı ÖLÇÜMLENEBİLİR olduğunu savunmasıdır ki bu doğrudur.
  2- REKLAM, bir ürünü-hizmeti satmak için yapılıyor ise, bu şekildeki bir reklam mantalitesi kişilerin ilgili olduğu ürünleri onlara satmanın en başarılı yollarından birisi olacaktır.

  Ne kadar etik olduğu tartışmalarına girer isek bu işin içerisinde çıkmak gerçekten zor olacaktır. Kaldıki günümüzdeki yaşanan global pazar şartlarında ürünü satmak için her türlü reklam ve strateji mübah sayılıyor bunları da göz ardı etmemek gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>