Townster Çıktı! Bol Şans Gamester!


 

Gamester”ın ilk oyunu (daha önceden Bet On Friends isimli uygulamayı geliştirmişlerdi) Townster artık herkese açık. Facebook”ta, daha genel anlamda sosyal ağlarda eğlenceli oyunlar yaratma vizyonuyla kurulan Gamester hakkında daha fazla bilgiye tıklayarak ulaşabilirsiniz. Turhan Yiğitbaşı, Volkan Taban ve Onur Karcı şimdilik 8 kişinin çalıştığı Gamester”in 3 kurucu ortağı. Volkan ve Onur ile ilk olarak Mayıs 2010″da tanışma fırsatım oldu ve daha o zaman yapım aşamasında olan Gamester hakkında ve genel olarak sosyal oyun sektörü hakkında da konuşma fırsatımız oldu.

Bu yazıyı yazmadan önce birkaç konuda araştırma yaptım. Facebook”taki oyunlar birbirinin kopyası olabiliyor. Bu nedenle aynı temalı onlarca farklı oyunu Facebook”ta bulabiliyorsunuz. Şehir kurma ve emlak planlama oyunlarından bazılarını oynayarak bu tema hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum. Ayrıca oyunun kapalı beta tester”larından biri olarak oyunu da yakından inceledim. Bunların ışığında oyunun artılarını ve eksilerini gördüğüm kadarıyla belirtmek istiyorum.

Öncelikle tebrik ediyorum Gamester”i. Bu kadar istekli ve heyecanlı insanlardan oluşan bir Türk şirketine sahip olmak çok güzel.  Ayrıca, Townster gibi detaylı ve zor bir oyun ile bu sektöre girmek de kolay değil. Oyunu oynamaya başladığımda ilk olarak şaşırdım, çünkü Townster beklediğimin çok daha üzerinde bir kalitede. Yeni kurulan bir şirketin ilk oyunu için gayet başarılı. Sosyal oyun sektöründe başarılı olabilmek artık öncekinden daha zor. Bir çok büyük şirket bu sektöre satın almalarla dahil oldu, ve bu nedenle yapılan oyunlara yatırılan paralar ve bu nedenle oyunların kaliteleri ciddi şekilde arttı. Oyunların birbirinin kopyası olabilmesi, rekabeti artırdığı için yeni kurulan şirketler açısından biraz sıkıntılı.

Yukarıdaki paragrafta belirttiğim durumu tersine çevirmenin tek yolu ise farklılaşabilmek. Volkan ve Onur da bunun oldukça farkında. Oyunu oynadığınızda göreceksiniz, Bodrum Evi, Safranbolu Evi, Sultan Ahmet Camii, kebapçı, simitçi, nargile evi gibi yerel öğeler Townster”in farklılaşma adına önemli işler yaptığını gösteriyor. Ayrıca, Gamester”in websitesinde yayınladığı röportajda da belirtmiş Volkan;

Aslında oyun Facebook’taki belki de ilk Türkçe oyunlardan biri olacak ama tabii sadece dilinin Türkçeleştirilmesi
yetmiyor çoğu durumda; buraya ait, buraya özel ne varsa oyuna yerleştirmeye çalışıyoruz. Bunun oyuncular için pozitif bir etkisi olacağını görmeyi umuyoruz.

Townster sadece türkçe oynanabiliyor şu anda. Türkiye Facebook”taki 4. en büyük ülke. Türk kullanıcılar arasında popüler olmak bile aslında başlı başına ciddi bir oyuncu kitlesine ulaşmak anlamına geliyor. Ama olay gelir modeline ve finansal konulara geldiğinde özellikle Batı Avrupa ve Amerikalı oyuncuların daha değerli olduğu da ayrı bir gerçek. Bu nedenle, öncelikle Türk oyuncular arasında ciddi bir kullanıcı kitlesi ve iyi bir viralite yaratıp fazla zaman geçirmeden Townster”i diğer dillere açmak ve o ülkelere has özellikleri oyuna adapte etmek gayet mantıklı olur.

Townster”a en ciddi rakip olarak gördüğüm oyun ise Millionaire City. Bu oyunun yapımcısı Henrik Suuronen geçen ay, benim de daha önce çalıştığım wooga”ya geçti. Insıde Social Games”in Henrik ile yaptığı çok ilgi çekici. Townster ile aynı kulvardaki Millionaire City”nin tamamen para odaklı bir oyun olduğunu söylüyor. Oyundaki ilk amaç kira toplayarak para kazanmak ve şehrinizi daha da büyütmek. Millionaire City”yi oynadığımda ilk farkettiğim konu da oyunun gerçekten kendimi bir milyoner gibi hissettirmesi. Townster”da müziğinden başlayarak hissettiğim şey ise evimde olduğum. Gerçekten oyunda gördüğüm alan benim mahallem gibi. Kısaca, Millionaire City sizi bir milyoner gibi hissettirirken, Townster evinizde hissettiriyor. Bu nedenle, 2 neredeyse aynı oyun bana farklı lezzetler sundu. Townster”ın bu özelliğini hiç kaybetmemesi, bu imajı iyi kullanması çok önemli bence.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>