Kadınlar ve Reklam: Acaba Kim Kimi Kullanıyor?


 

Kadınların reklamlarda cinsel obje olarak kullanıldığı, aptal yerine konulduğu yıllardır süre gelen, çetrefilli bir tartışma. Ama aslında şu ünlü kadınları “kullanan” reklamlar ya eninde sonunda onlara fayda sağlıyor ya da seksapeliteyi öne çıkararak yine ne denli zeki olduklarını vurguluyor.

Tabi ki Secret Obsession Calvin Klein reklamında Eva Mendes gibi seksi bir karakteri görmekten bahsetmiyorum. Bu tarz parfüm reklamları ki özellikle Calvin Klein bunu hep yapıyor. Klasik, erkek-kadın ayırt etmeksizin, özendirici, giyin işte böyle seksi olursunuz, sürün şöyle karşı konulmaz hale gelirsiniz mesajları… Yani Calvin Klein gibi gerçekten tüm cinslerle -dalga geçen- yaklaşımını sürdüren reklam kampanyaları ve markaları var.

Ama reklamlar zaten hepimizin algısını yönetiyor. Amaç ne yaratıcılık, ne sanat…Esas olan sadece satın alma davranışı yaratmak! Biz tüketicilerin de bu markalarla kendimize bir kimlik oluşturduğunu düşünürsek, “alan memnun satan memnun” resminin tümünü rahatlıkla görebiliriz.

“Ben Diesel kot giyiyorum, Chirstian Dior’un Hypnotic Poison’ı tam benim kokum, kendimi Guess saatle ifade edebiliyorum.” İşte her ne kadar kabul etmesek te dış görünüşümüzü ve bizi çoğu kez özetleyen cümleler, ifade yeteneğimiz. Kısacası hiç çamur atmayalım biz de markaları ve reklamları tepe tepe kullanıyoruz!

Hele mağdur durumda olduğuna inandığımız kadınlar… Mesela altta yer alan iki reklam sayesinde kaç kadın kocasından hediye yüzük almıştır :)

Mücevher sektörünü anlatan bu espirili reklam kampanyaları, kadınların hislerine tercüman olmuş, evet yüzüğü alınca bacağını açan kadın aşağılayacı diyebilirsiniz. Aslında değil, cinsellik olarak bakmayalım da hediye alınca partneriyle barışan kadın olarak düşünelim. Heh, işte şimdi oldu! Işin özüne inince olay hem eğlenceli hem gerçekçi şekilde anlatılmış.

Sanki kadınların hayatında sekse dair hiçbir şey yok gibi davranmaya da gerek yok. Bu tür reklamlar ister bilinçaltına ister bilinçüstüne mutlaka etki ediyor.

Kadınlar cinsel obje mi diye tartışmak boşa! Kadın reklamı, reklam kadını sonuna kadar kullanıyor. Hem merak etmeyin, bizler kendini karşılıksız kullandıracak kadar aptal değiliz :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>