Avon Satış Ordusu Online Dünyaya Yöneldi


 

Avon’un dahiyane satış tekniğini bilmeyen yoktur; kapıdan kapıya, yani doğrudan satış. Satış elemanları da hedef kitlesinin ta kendisidir, yani kadınlar. Bu satış tekniğinin uygulanmasının nedenini öğrenmem ise bugüne kısmetmiş. Girişimci ruhlu bir kitap satıcısı olan David McConnel 19. yüzyılda(!) kitaplarını satın almaları için bayanlara parfüm numuneleri verir ve bunu yaparken farkeder ki kadınlar aslında kitapları satın alırken bile parfümden etkilenmektedir. Bunun üzerine New York’ta 1886’da bir parfüm şirketi kurar. Erkek egemen bir toplumun hakim olduğu o dönemlerde kadınlar çalışmaktan çok evde çocuklarıyla ilgilenmek zorundadır. 2 dünya savaşının da etkisiyle dul kalan veya ekonomik olarak hiçbir geliri olmadan yalnız yaşamak zorunda kalan kadınların yardımına David McConnel koşar. Esnek saatlerde çalışabilecekleri, çocuklarına bakmalarına engel olmayan ve hiçbir deneyim gerektirmeyen bu iş tanımı o dönemin kadınlarına çok çekici gelir. Bu şekilde David Mc Connel’ın şirketi evhanımlarının elinde satış ağını genişletmeye, hızla yayılmaya başlar. Rekabetçi fiyatlar, kaliteli ürünler ve doğru kitleye doğru yolla hitap edebilmesi sayesinde Avon kısa sürede tüm dünyaya yayılır. Şu anda dünyada 6 milyona yakın satış temsilcisi ile inanılmaz bir yapıya sahiptir. Avon şu anda gelişmekte olan ülkelerde önemli bir güce sahiptir, ki bunun nedeni de yine ihtiyacı olan satış gücünü bu tip ekonomilerde daha kolaylıkla bulmasıdır. Türkiye pazarına 1993 yılında Eczacıbaşı aracılığıyla giren Avon ürünlerini 2003’ten bu yana kendisi satmaya başladı.

Tabi Türkiye’de bunlar olurken 2000 yılına girerken şirketin Amerika ve gelişmiş ülkeler tarafında daha farklı şeyler yaşanıyordu. Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması ve bu sistemin belli bir doyuma ulaşması nedeniyle Avon %4’lük büyüme oranlarından zarar eder hale geldi. Avon’un en büyük değeri olan kadınlardan satış gücü aslında aynı zamanda bir engel de yaratmaya başladı. Satış gücünü optimize edebilmek adına youravon.com adresinde kurulan websitesi Avon’un satış temsilcilerinin giriş yaparak sipariş verip alabilmelerine, güncel broşürlere ulaşabilmelerine uygun olarak dizayn edildi. Interneti daha önce kullanmamış olan bir çok kadının Avon satış temsilcilerini oluşturduğu düşünülünce bu biraz zor gibi görülebilir. Avon satış temsilcileri için özel kampanyalar uygulayarak bilgisayar ve internet sahibi olmalarını sağladı. Dahası, onlara özel eğitimlerle bu dönüşümü en kolay hale getirmeye çalıştı. Şu anda siparişlerinin %75’ini bu yolla alan, satış temsilcilerine bu yolla ulaşan Avon’un bu konuda başarılı olduğunu, masraflarında ciddi düşüş sağladığını söylemek yanlış olmaz.

6 milyon kişiden oluşan bir satış ordunuz varsa onları online dünyada kullanmamak çok yanlış olur. Affiliate Marketing denilen satış yönteminin dışında, sosyal networklerdeki varlığını hızla artırabilme şansına sahip Avon. Nitekim, Avon Türkiye isimli Facebook sayfasının 83.000 üyesi de bunun bir kanıtı gibi. Eminim daha fazla araştırıldığında Avon’un bunun gibi yüzlerce hayran sayfası ve grup ile benzeri diğer bütün şirketlerden daha büyük bir sosyal medya varlığı vardır. Burada önemli olan şey ise Avon’un bir adım daha atarak online varlığını bir an önce lehine kullanması olacaktır. 2000’li yıllardaki verimsiz satış temsilcisi ordusunu tekrar sonuna kadar kullanması için sosyal medya Avon’un elinin altında bekliyor bence. Şu anda facebook ve twitter’da yaptığı çeşitli kampanyalar ile bu mecrayı dikkate aldığını kanıtlayan Avon’dan daha fazlasını bekliyorum. Bu dönüşüm biraz zaman alır, ama meyvelerini verdiğinde de Avon için büyük bir kazanç olur.

Benzer Yazılar

5 Responses to Avon Satış Ordusu Online Dünyaya Yöneldi
 1. Bulut

  6 milyon satış temsilcisi !!! Maşallah ülke gibi.Paylaşım için teşekkürler,

 2. engin

  Direk satis stratejisiyle ilerleyen sirketlerde bu tarz sayilari gormek cok sasirtici degil aslinda. bu sirketler de gucunu bu agdan aliyor zaten..

 3. Trackback: AdvanceLoan.net
  ... [Trackback]... [...] Read More Infos here: marketoloji.com/2010/08/30/avon-satis-ordusu-... advanceloan.net
 4. ... [Trackback]... [...] There you will find 60315 more Infos: marketoloji.com/2010/08/30/av... cartasdeamore.blogspot.com
 5. Trackback: pret auto
  ... [Trackback]... [...] There you will find 62406 more Infos: marketoloji.com/2010/08/30/av... creditautos.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>