Diesel’in Aptalları


 

Diesel geçtiğimiz sezon “Be Stupid!” temalı kampanyasıyla büyük ses getirmişti. Plansız yaşayan, risk alan, geniş bir ilgi alanı olan ve kısacası hayatı doyasıya yaşayabilmek için herşeyi akıllılar kadar çok düşünmeyen bir kitlenin markası olduğunu başarılı bir şekilde anlattı.

Görsel olarak da özellikle basılı medyada ve açıkhava reklamcılığında oldukça ilgi gören bu kampanya zaman zaman eleştirilse de ses getirdiği bir gerçek.

Bu başarılı kampanya arkasından Diesel “stupid” akımını devam ettirdi ve yeni bir devam kampanyası ile yine olumlu olumsuz birçok tepki alacağa benziyor. Görseller şimdiden bloglarda paylaşılmaya ve konuşulmaya başlandı. Peki Diesel bu iletişim tarzını neden benimsedi?

Özellikle “markanın kişiliği” ve “marka kimliği” denen kavramlar adına önemli bir yatırım bunlar. Markanın kişiliği literatürde bir markayla ilişkilendirilen insani özellikler olarak tanımlanıyor*. Gerçekten de bu kampanyalardan sonra Diesel bir insan olsa nasıl olurdu sorusuna net bir şekilde cevap verebiliyoruz. Yazının sonunda paylaştığım linkten yeni kampanya görsellerini de incelediğimizde yanıtımız Diesel’in aptal, cesur, fazla düşünmeyen, anı yaşayan, çılgın vs bir karakter olduğu oluyor. Ki bu da verilmek istenen imajı karşılıyor diye düşünüyorum.

Etik olarak verilen mesajların doğruluğu elbette tartışılabilir. Örneğin “Patronunuzla daha yakın olursunuz!” “Evet ölebilirsiniz ama en azından sıkıntıdan değil!” gibi mesajlar uzun uzadıya tartışılabilir ancak Diesel’in hitap ettiği kitle zaten normalin biraz dışında bir çizgi çizen genç bir kitle. Ayrıca artık televizyonda ya da reklamlarda gördüğümüz şeyleri hemen gidip yapmadığımızı, tüketicilerin gittikçe bilinçlendiğini tartışmanın da anlamı yok. Ayrıca Diesel’in seçtiği mecralar oldukça yüksek ve farklı bir kesime hitap ediyor. Elbette mesajlar yumuşatılabilir, yaratıcılık gibi yönler daha çok vurgulanabilirdi ancak kampanya o zaman bu kadar ses getirebilir miydi bilinmez.

Merak edenler için Diesel’in Aptallık Manifestosu ve yeni kampanya görselleri bu linklerde.

* Aaker, J. L. (1997), “Dimensions of Brand Personality,” Journal of Marketing Research, 34, pp.347-56.

Benzer Yazılar

3 Responses to Diesel’in Aptalları
 1. kasım duman (lebovzki)

  Markaların tüketici zihninde kanlı, canlı, ruhani birer karakter olduğunu söylemek malumun ilamı olur. O yüzden orayı geçiyorum.

  Hani, özellikle ilk ve orta okulda, sınıfta kızlardan bir erkeklerden birer tane olmak üzere iki çocuk olur… Şımarıktırlar, tembeldirler çoğu zaman, kaprislidirler, ama söyledikleri söz fermandır. Sınıfın en mülayimi “maç yapalım” teklifine hep olumsuz tepki alırken, sınıfın haşarısının teklifine hayır demek neredeyse imkansızdır sınıf ahalisi tarafından.

  güçlü markalar herşeyden önce bunu yaratmışlar. herhangi birinin “ben aptalım” demesini yadırgarız, ama bunu Cem Yılmaz söylerse onun özgüvenine hayran kalırız.

  Markalarda tıpkı böyle değil mi? bu salmışlık, bu cool hareketler, bu rahat iletişim kampanyaları, çoğu zaman abartıp “We are animals” demeler…

  işin özü burada. Güçlü bir karakter yaratırsanız hayranlıklar size 300 milyonluk jean aldırabilecek boyuta gelir.

  bu arada diesel kimdir biliyor musunuz? diesel bornozuyla sal saçak parmak arası terliğiyle bir “Big Lebowski” dir. Ya da adonis kasları fırlamş über-cool insan “Tyler Durden” dir.

 2. Engin

  “güçlü marka için güçlü karakter” yorumuna tamamen katılıyorum. konuyu çok güzel özetlemiş aslında

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>