Internet Reklam Harcamaları Eski Günlerine Dönüyor


 

Techcrunch’ın haberine göre IDC araştırması sonuçları Amerika’da internette reklam harcama büyüme oranlarının tekrar eski seviyelerine geldiğini gösteriyor. Özellikle kriz döneminde ciddi yara alan internet reklam harcamaları, büyüme oranlarında son yıllarda eksileri bile görmüştü (yani bu, bir önceki çeyreğe göre daha az reklam harcaması yapılması demek oluyor). İnternet reklam harcamaları 2010’un ikinci çeyreğinde %15’lik artış göstererek 7.2 milyar dolara ulaştı. Son iki senedir bu büyüme oranın çok uzağında olan rakamlar bizi biraz daha iyimser olmak için motive edebilir. Tabi Amerika’daki harcamaların Türkiye’deki harcamalarla ne kadar paralel olduğu tartışılır. Amerika’nın, krizi bizden daha keskin bir şekilde hissettiği için bu rakamlar onlar için çok daha fazlasını ifade ediyor. Yine de bu büyüme oranı, genel olarak reklam sektörü için gayet olumlu olarak karşılanmalı ve reklamverenlerin de krizi artık yavaş yavaş aşmaya başladığımızı görerek yatırımlarını bu alanda (özellikle internette) arttırmalı diye düşünüyorum.

Benzer Yazılar

2 Responses to Internet Reklam Harcamaları Eski Günlerine Dönüyor
  1. Afşın Avcı

    Türkiye’de konuyla ilgili istatistikler mevcut mu acaba bir yerlerde?

  2. Mert Canlı

    Afşın bir dönem yoğun olarak araştırmıştım ancak pek bir şey bulabildiğimi söyleyemem. Sadece Reklamcılar Derneği’nin bazı raporları var, Yiğit Şardan geçen sene bazı rakamlar açıklamıştı. Onlar belki işini görebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>