Facebook Places Duyuruldu


 

Facebook hayatımızın her alanını sanallaştırma konusunda bir adım daha atarak lokasyon bazlı servisi Facebook Places’i duyurdu.

Akıllı telefonlar ile birlikte artan mobilite sayesinde hayatımıza giren Foursquare ve Turkcell tabanlı Gezenzi gibi bir çok yerel servis, sosyal medya faktörünü yaşam alanımıza taşıyor. Bu alanda atılım yapması beklenen Facebook, 18 Ağustos’ta Places servisini duyurdu.

Advertising Age‘e göre, Places 3 önemli özelliğe sahip olacak. Bunların ilki, kullanıcıların nerede olduklarını arkadaşları ile paylaşabilmeleri olacak. İkinci olarak, yakınlarda hangi arkadaşlarının olduğunu görebilecek olan kullanıcılar, aynı zamanda bu servis sayesinde çevrelerindeki yeni yerleri de keşfedebilecekler. Fotoğraf albümlerinin bir sonraki aşaması olan Places ile Facebook hikayelere odaklanıyor. Zaman ve mekan bağlantılarını arttırarak kullanıcılarını sabit birer profil sayfası olmaktan çıkarıyor.

Aslında bu konuda öncü değil. Fakat 500 milyonu aşan kullanıcı tabanı ile Facebook Places, bu alandaki uygulamalar için tehlike arz ediyor. Mashable‘ın canlı yayınladığı basın toplantısında bunun farkında olan Gowalla, Foursquare ve Yelp, şimdiden Places ile entegre olacaklarını açıklamışlar. Places servisinin Foursquare’den farkının ise kişilere çevrelerindeki yerleri sıralamaktan çok, zevklerine göre öneriler sunmak olacağı belirtilmiş. Bu aşamada yine kişiselleştirme oyuna giriyor.

Mark Zuckerberg açıklamasında henüz gelir modeline yer vermemesine rağmen, bunun geliştirileceğinin sinyalini de vermiş. Bir çok yerel işletme için çok iyi bir fırsat olacağına eminim. Şu anda Gezenzi’nin reklamları ile tanıtmakta ve insanların kullanımını arttırmakta olduğu yerel uygulamalar, Facebook’a yöneleceğe benziyor.

Güvenlik konusunda ağzı yanan Zuckerberg, servisi duyurduğu gibi bu konuda dikkatli davranacaklarını, servisi kapatma seçeneğinin her zaman yer alacağını ve güvenlik seçeneklerini özelleştirme şansının bulunacağını belirtti.

Kullanılmaya başladığı anda mekanların kaydolmuş olması ve servisin kullanılabilir olması istendiği için, ilk olarak ABD içerisinde hizmete girecek olan Places’i merakla bekliyorum.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>