Şirketler “Sosyal Medya Yöneticisi” Almalı Mı?


 

Günümüzde artık özellikle iletişim ajanslarının işe “Sosyal Medya Uzmanı”, ya da “Digital Proje Yöneticisi” adı altında sosyal medya ile %100 ilgili insanlar aldığını biliyoruz. Ama şirket tarafında aynı adaptasyon için bir isteklilik var mı? Bence yok. Belki bu, şirketlerin bu tarz bir yeniliği hızlıca yapmak için biraz fazla büyük olmaları asıl nedendir, belki de hala buna gerek duymuyorlardır. Aşağıdaki video bu konu ile ilgili Social Media Influence isimli websitesi tarafından Sony Europe’un yeni “Head of Social Media and Consumer PR”ı Ruth Speakman ile yapılmış güzel ve sıkmayacak kadar kısa bi röportaj. Ruth Speakman sosyal medyanın bir title olarak kulanılmasının arkasındaki nedeni özetlemekte zorlanıyor çünkü sosyal medya gerçekten de müşteri hizmetleri, pazarlama, reklamdan hepsini bir miktarda kullanıyor. Röportaj twitter’ın doğrudan satış mecrası olarak Sony tarafından nasıl kullanıldığı konusunda devam ediyor…

Benzer Yazılar

3 Responses to Şirketler “Sosyal Medya Yöneticisi” Almalı Mı?
 1. erinc

  Aynen yazıda soylediğin gibi, markalar bu durumun ne kadar bilincinde? Bir ara herkes WOM konusuyordu, bir ara gerilla marketing şimdi de “Sosyal Medya” herkesin dilinde. “Sosyal mecrada yer almalıyız, aman geri kalmayalım!” mantığıyla sosyal medya yönetimi costlarıda kısmak ve”Ne kadar zor olabilir ki” düşüncesiyle halihazırdaki personele assign ediliyor. Facebook ve Twitter grupları açılıyor. Sonuc genelde hüsran, veya krizle sonuçlanıyor.

  Profesyonelleri işe alırlarsa da başlıyorlar sansüre, o bunu yazmasın şu bunu yazmasın diyeerk sosyal Medya Yöneticisi moderasyon yapan operatör e dönüşüyor.

  Yazık… Sosyal Medya nın asla “push” yöntemlerle calısmayacağını anlamak ve eski pazarlama mantalitesinden sıyrılmak pek çok yönetici için zor olsa gerek.

  Bali verdim şukunu.

 2. Engin Bali

  Ben düsünüyorum da, 40 yasinda coktan iyi bir pozisyonda olan bir insan olsam sosyal medyayi anlamakta gercekten buyuk gucluk yasardim.

  sosyal medya yoneticisinin moderatore donusmemesi de cok onemli bence de

 3. Trackback: tips voor seks
  ... [Trackback]... [...] There you will find 77457 more Infos: marketoloji.com/2010/07/28/si... sekstips.eu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>