Özyeğin Üniversitesi’nden iPad Ödüllü Yarışma


 

Facebook’ta bir arkadaşımın postu ile dikkatimi çeken bu yarışmayı gördükten sonra kendimi bu yazıyı yazarken buldum. Facebook ve Twitter ikilisi artık kurumsal yapıların iletişim araçlarını oluşturuyor. Özyeğin Üniversitesi de  sesini bu mecralarda daha fazla duyurabilmek için sayfasını beğenenlerin sayısını artırmayı bu yarışma yoluyla hedeflemiş.

Yarışmayı özetlemek gerekirse isteyen herkes kendi üniversitesini kurabiliyor. Sonrasında departmanlar, yıllık ücret, öğrenci kapasitesi ve burslu öğrenci sayısı gibi özellikler seçilebiliyor. Vuvuzela Üniversitesi gibi ilginç isimlerin de olduğu bu yarışma bir uygulama olarak bana çok ilgi çekici gelmedi çünkü üniversitemi kurduktan sonra neler yapabileceğim hakkında pek bir fikir edinemedim. Ödülü kazananlar üniversitesine en çok kişiyi toplayan ilk 3 yarışmacı olacak. Bu anlamda, üniversitesini kuranların bundan sonra sürekli insanlardan oraya üye olmayı rica etmeleri, sürekli linki post etmeleri gerekiyor. Viral Loop yaratır mı yaratır, fanpage’i “like” edenlerin sayısını ciddi anlamda artıracağına eminim ama herşey sadece buna odaklanmış. Amaç sadece üniversiteye öğrenci çekmekse neden yukarıda belirttiğim ekstra özellikleri seçiyoruz ki… Ben meraklı birkaç kişi dışında kimsenin bu uygulamada üniversitelere teker teker girip departmanlara bakarak üniversite seçeceğini düşünmüyorum. Herkes kendi arkadaşının üniversitesine kayıt yaptıracaktır çünkü bu, iPad gibi süper bir ödülün yaratacağı sonuçtur.

Ben wooga’da çalışırken Brain Buddies isimli oyunun ana karakterine isim bulmak için böyle bir yarışma düzenlemiştik. Finale kalan ilk 10 birer t-shirt, birinci de iPhone 3GS kazanacaktı. Oyunun hayranlarının oylarıyla birinciyi belirledikleri bu yarışmanın sonunda genel kanıya göre beğenilen isim son anlarda geçildi çünkü finale kalan 10 isimden birinin sahibi bütün arkadaşlarından oy toplayarak birinci olmuştu. Birinci olan ismin sahibine yarışmanın koşul ve şartlarına uymayan bir şekilde oy topladığı için onun birinciliğini iptal ettiğimizi belirttik ama yine de kendisine bir iPod Touch hediye ettik. Bence bu da güzel bir customer management örneğidir aynı zamanda.

Yukarıdaki paragraftaki örneği anlatmamın nedeni Özyeğin Üniversitesi’nin “Hayalindeki Üniversite” isimli yarışmasındaki bir kaç kötü yanı daha iyi göstermek amaçlıdır. iPad mükemmel bir ödül ama bu uygulama ile hazırlanan yarışmanın içeriği çok zayıf. Kesinlikle ilgi çeker, Facebook ve Friendfeed’de çok post yapılır ama bu bir yarışmadan çok en çok arkadaşını toplayanın iPad kazandığı bir vakadır bence.

Son olarak, Özyeğin Üniversitesinin hayran sayfasının verimli kullanımı dikkatimi çekti. Duvardaki her post gerçekten ilgi çekici ve bilgilendirici. Rektör ile de online olarak sorularınızı gönderebileceğiniz bir sistemin olması ayrıca çok güzel. Uygulama ve yarışma bazı yönleriyle yetersiz gibi görünse de bir üniversitenin bunu yapması üniversitenin yeniliklere açık olduğunun ve hantal bir yapıda olmadığının bir göstergesi.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>