Zaytung Kurucusu ile Röportaj


 

Zaytung, bilindiği gibi son dönemde iyiden iyiye popüler hale geldi, mizah konusunda kısa sürede Türkiye’nin en başarılı sitelerinden birisi oldu. Siteye giriş yaptığımızda sıkça sorulan sorular kısmını okuyabiliyoruz. Burada sitenin kurucuları bazı sorulara cevap vermiş. Ancak bizim sormak istediğimiz çok soru var :) Sitede bulamadığımız soruları, Zaytung’un kurucusuna yönelttik. İşte sorularımız ve Zaytung’un kurucusundan aldığımız samimi cevaplar:

* Sitenizde kaç kişi olduğunuzu yazmışsınız ama detayları merak ediyoruz :) Tam olarak kaç kişisiniz şu anda ve meslekleriniz neler?

Şu an aktif olarak editörlük yapan 6 kişi bulunuyor sitede. Dördümüz mühendis (elektronik, bilgisayar, makine, metalurji), birimiz mimar, birimiz de avukat.

* Zaytung ismi nereden çıktı? (almanca gazete -zeitung- dan mı geldi? öyleyse bile neden zeitung :)

Evet isim almanca zeitung sözcüğünün Türkçe (ve biraz da yanlış) okunuşundan geliyor. Neden zaytung tam olarak bilmiyorum. İsmi ben bulmuştum. Fonetik olarak kolay akılda kalan ve Almanca’nın kendisinden kaynaklan ciddi, oturaklı bir havası var kelimenin. Öylesine hoşuma gittiği için koydum aslında.

* İlk başta site olarak kendinizi konumlandırdığınız algı şu anda bulunduğunuz konumla paralel mi, yoksa amacınız farklı bir konumlanma mıydı?

Aklımızdaki konsept anlamında soruyorsanız, ilk baştaki konumlandırmayla şu an bulunduğumuz yer arasında çok önemli bir fark yok aslında. Yani başlangıçta hedef theonion.com konseptinde ve onun mizah anlayışına yakın bir şeyler yapmaktı, halen de onu yapmaya çalışıyoruz. Tek fark, ilk başta kendi aramızda, yakın çevremizle birlikte eğlendiğimiz bir şeyler yapıyorduk. Daha serbest takıldığımız bir yerdi. Site düşündüğümüzden daha kısa zamanda düşündüğümüzden daha popüler olunca çok farklı kesimlerden farklı insanların, içerik anlamında katkılarıyla ve olumlu-olumsuz tepkileriyle karşılaştık. Onlar da ister istemez sitenin mizah anlayışını ve bizim siteyi algılayışımızı bir miktar etkiledi tabi. Artık içerik anlamında da, format anlamda da biraz daha özenli ve dikkatli olmaya çalışıyoruz. “Dikkatli olmak” derken “aman kimseyi kızdırmayalım” anlamında bir dikkatten bahsetmiyorum tabii. Sadece hata yapmamaya, tongaya düşmemeye ve mümkünse mahkemeye verilmemeye daha çok dikkat ediyoruz.

* Hep Zaytung ile aynı şekilde mi devam edeceksiniz, farklı projeler var mı?

Şu an için gündemimizde bir kaç proje var ama internet’le ilgili değil onlar. Web’de zaytung’u daha da geliştirmek dışında yeni bir şey yapmayı düşünmüyoruz.

* Hiç kanuni olarak bir sorunla karşılaştınız mı?

Hayır, şu ana kadar yasal bir sorunla karşılaşmadık. Dediğim gibi o konuda mümkün olduğunca dikkatli olmaya çalışıyoruz. Böyle şeylerle uğraşmaya ne zamanımız ne de niyetimiz var.

* Arada reklam alıyorsunuz, bu reklamlar giderlerinizi karşılıyor mu?

Şu ana kadar karşılıyor aslında. Önemli bir gider kalemi olmadı henüz zaytung bizim için.

* Gelecekle ilgili planlarınız?

Zaytung’u içerik ve tasarım anlamında daha da geliştirmek istiyoruz. Video haberler, köşe yazıları gibi şeyler de eklemeyi düşünüyoruz yakın bir gelecekte. Kısmet olur da bir şekilde site sayesinde yeterince para kazanmaya başlarsak editoryal işleyişin en azından bir kısmını profesyonel hale getirmek ve sadece bu işle uğraşarak içerik frekansını ve kalitesini yükseltmek de bir başka hedef. Uzun vadede site, insanların günlük “ciddi” haber kaynaklarının yanında “bakalım zaytung ne demiş?” diyerek göz atma ihtiyacı duyacakları bir yer edinirse kendisine, sanırım en başta pek de aklımızda olmayan bir hedefe ulaşmış olacağız. Bu arada devletten teşvik falan alıp, bir yerlere Zaytung Medya Towers gibi bir şeyler dikebilirsek o da hiç fena olmaz tabii…

Benzer Yazılar

One Response to Zaytung Kurucusu ile Röportaj
  1. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/07/13/zaytung-kurucusu-ile-rop... simulation-de-pret-immobilier.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>