Facebook İnternet Reklamcılığında Kuralları Değiştiriyor


 

Adage’de yayınlanan habere göre sosyal ağlarda yayınlanan reklamların maliyeti ortalama internet reklamlarının maliyetinin çok altında. İnternet reklamcılığının ortalama gösterim maliyeti $2.43 iken, sosyal ağlarda bu miktar 56 cente kadar düşüyor.

ComScore raporlarına göre Mayıs ayında Amerika’daki tüm reklam gösterimlerinin* %16.8’i Facebook tarafından yayınlandı. Facebook reklam gösterimleri konusunda birinciliği elde ederken, MySpace %6.3’lük payla ikinci oldu.

Yazıda Facebook’un çok daha fazla gösterim almasına rağmen Yahoo‘dan daha fazla para kazandığı anlamına gelmediğini bahsedilmiş ancak saçma bir tespit olmuş. Reklam gösterimleri arz olarak düşünürsek ve Facebook’un (veya daha genel anlamda sosyal ağların) bu arzı ciddi oranlarda arttırdığını göz önünde bulundurursak, bu durumun gösterim maliyetlerini belli oranlarda düşüreceğini söyleyebiliriz. Hatta, fazlasıyla geniş kitlelere hemen hemen hiçbir segmentasyon yapmadan gösterim yapan Yahoo ve diğer gösterim odaklı reklamcılığa yoğunlaşmış siteler, yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanları, eğitim gibi birçok demografik parametreye göre segmente edilebilen Facebook reklamları karşısında kısa sürede aciz kalınca, Yahoo’nun gösterim maliyetlerinin hangi seviyelere düşeceğini, Facebook reklamlarının da aynı oranda değerleneceğini ön görmek çok da zor değil. Reklamverenler, Facebook’un bu muazzam gücünü kullanmayı öğrendiklerinde, en doğru hedef kitleye en doğru mesajla ulaşmayı başaracaklar. Sadece ziyaretçi çekmekten çok öte, çekilen her ziyaretçinin niteliğinin daha iyi olduğu reklam kanalları çok daha değerlenecek. Tıpkı Google’ın gönderdiği organik trafiğin diğer reklam kanallarından gelenlere kıyasla çok daha kaliteli olduğu gibi. Tüm bunlar hesaba katıldığında Facebook, reklamverenlere kendini anlatmaya, ajanslar üzerinden onlara dokunmaya başladığında internet reklamcılığında maliyet ve segmentasyon (hedefleme) gibi kavramlar için standartlar değişecek.

*Reklam gösterimi (impression) derken 1000 gösterim başına maaliyet (CPM) reklamlarından bahsedilmektedir.

Benzer Yazılar

6 Responses to Facebook İnternet Reklamcılığında Kuralları Değiştiriyor
 1. Huseyin S.

  Amerika’daki *tum* reklam gosterimlerinin 16.8%i olduguna emin misin :-)

 2. Mert Canlı

  reklam gösterimi derken, sadece görüntülü reklam gösterimini kastetmiştim :) o zaman senin de tespitinle ekleyeyim: bu orana arama motoru gösterimleri dahil değil :)

 3. Huseyin S.

  bu da blogunuza benim nacizane katkim olsun, yazida duzeltmeyi tercih ederdik tabi okuyucularinizin dogru bilgilenmesi adina :)

  ad impression=reklam gosterimi
  display ad impression=goruntulu reklam gosterimi
  gosterim=impression!=display

  Yahoo’nun da yas,lokasyon,cinsiyet, ilgi alanlari gibi reklam hedeflemeleri icin lutfen buraya alalim: http://www.ysmblog.com/blog/2009/02/24/new-ad-targeting-products-announced/

 4. Mert Canlı

  teşekkürler sayın savaş :)

 5. Huseyin S.

  ne demek ;) Google reklamlarina gosterdiginiz ilgi icin de biz tesekkur ederiz ;)

 6. ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2010/07/13/facebook-int... unrachatdecredit.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>