Burger King’in “Taze ve Sağlıklı” Mesaj Kaygısı


 

Ünlü fast-food zinciri Burger King, Avrupa pazarına Andy Warhol’un pop-art hareketinden esinlenen yeni paket dizaynlarıyla merhaba diyor! Diyor demesine de 2010 yılı sonuna kadar restoran zincirlerinde kalması planlanan bu taze ambalajlar, sanki tüketiyi aldatır gibi.

Eğlenceli ve fresh bir imaj sergileyen pop-art(!) ambalajlar Burger King’in ne sattığı konusunda tüketiciyi yanıltmak için planlanmışa benziyor. Andy Warhol çizgisini iki patates kızartmasını karikatürize ederek yakalayacağına inanan marka, pop-art akımının sanatçı ruhunu zedelemekle kalmıyor, aslında bu tip popüler materyalleri kullanarak onları eleştirmeyi hedeflediğini de atlıyor ya da bile bile görmezden geliyor.

Tamam tasarımlar güzel bir görüntü sergiliyor, üstelik iştah kabartıcı ama Burger King, tüketicisine, -pek tercih edilmeyen salatalarını saymazsak- tek menüsü 500–1000 kalori arasında değişen yiyecekler satıyor.

Son dönemlerde artan sağlık trendlerine sadece tasarım boyutunda yaklaşarak algı yanılması yaratmaya çalıştığını düşündüğüm Burger King, geçtiğimiz yıl mağaza içinde benzer modern dizayn uygulamaları gerçekleştirdi. Ye-çık mantığını yok etmeyi, restoran içerisinde vakit geçirmemizi amaçlayan bu tasarım değişiklikleri çağın hazır bahanesi “innovasyon” olarak adlandırılıyor.

Çocukların çok sevdiği, bilinçli annelerinse arada bir izin vererek çocuklarını götürdüğü Burger King tarzı restoranlar, ebeveynleri manipüle ederken, çocukları kendisine daha fazla çekiyor.

www.burgerking.com.tr adresli Türkiye sitesinde de masmavi bir denizle bizleri karşılayan Burger King, aynı yanılsamayı online ortama taşımış. Canlı, mutlu, mavi-yeşil renklerle yeniden ne yiyeceğimizi bize unutturan restoran zincirinin menülerine tıkladığınızda kalorisi 1000’lerde gezinen yiyecekleri tadabilirsiniz. İşte çoktan obezite tuzağına düştünüz! Daha kötüsü belki çocuğunuz ileride 1000 kalorilerle 100 kilo olacak…

Apaçık sağlıksız ürünlere böylesine sağlıklı manalar yüklemek niye? Tabi ki satış, rekabet ve daha çok pazarlama stratejisi. Aslında pazarlama faaliyetleri algı yanılmasına yer vermeden de yapılabilir. Mc Donalds’ın kahve pazarına girmesi gayet zekice bir hamleydi, hem de ne sattıklarını unutturmadan.

Pazarlamada her şey mubah mıdır bilemem ama en azından Andy Warhol’dan esinlenme yakıştırması etik olmasa da marka kimliği açısından akıllı bir çalım. Elbette Burger’ın Andy Warhol’u hiç olmaması gereken bir yerde hiç anlamadan kullandığını anlayan anlar… Mesele sadece popüler kültürle pop-art ı ayırt edebilmekte :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>