Twitter’ın Yeni Gelir Modeli


 

Twitter’ın gelir modeli hakkında çok fazla şey konuşuldu. Biz de Marketoloji’de Twitter ve nasıl para kazanması gerektiği (veya kazanacağı) konusunda birkaç yazı yazmıştık.

Sonuçta Twitter, Promoted Ads uygulaması başlattı. Yapılan aramalarda en üst sırada çıkan reklamların dışında, sağ menüdeki 10 trend kelimenin en altına da reklam olarak Promoted bir trend kelimesi koyuyorlar. Açıkçası Twitter’ın en çekindiği nokta en başından beri kullanıcıyı rahatsız etmeyecek bir gelir (reklam) modeli oluşturmaktı. Twitter’ın bu yeni modeli bence bu açıdan başarılı ve kullanıcı olarak beni rahatsız etmiyor, doğruyu söylemek gerekirse.

Cnnmoney’de yayınlanan Twitter’s business model: A visionary experiment başlıklı haberde Twitter’ın bir başka gelir modeli üzerinde daha çalıştığından bahsedilmiş. Habere göre, Twitter @earlybird uygulamasıyla birlikte, cazip indirimli ürünler satacak, ancak bu modelde zaman kısıtı olacak. Yani indirimler belli bir süre için geçerli olacak (ve sanırım sadece Twitter’dan gelen kullanıcılar yararlanabilecek). Aslında Markafoni modeline de benziyor diyebiliriz.

Henüz Twitter bu uygulamaya tümüyle odaklanmış değil. Habere göre plan daha çok orta ve uzun vadeli. Tabir-i caizse Twitter bu ve benzeri uygulamalar yüzünden kullanıcılarıyla arasına kara kedi girsin istemiyor.

Bu yeni gelir modeli, iki açıdan faydalı görünüyor. Birincisi, insanların bu kampanyaları anında takip edebileceği ve beğendikleri ürünleri cazip fiyatlarla hemen satın alabileceği bir platform oluşmuş olacak. İkincisi, kullanıcılar olası kampanyalardan haberdar olabilmek için daha yoğun olarak Twitter’da online olmaya çalışacaklar. Bu da kullanıcıların Twitter’da harcadığı zamanı doğal olarak arttıracak.

Benzer Yazılar

3 Responses to Twitter’ın Yeni Gelir Modeli
  1. ... [Trackback]... [...] Read More: marketoloji.com/2010/07/12/twitterin-yeni-gelir-modeli/ ... hh-law.co.il/israel-lawyer-and-attorneys-in-israel.php
  2. [...] internet reklamcılığının bir de Twitter ayağı [...]... twidinebandim.tk/sosyal-medya/twitter-reklamciligi
  3. [...] Reklam “insanları gönüllü olarak belli bir davranışta bulunmaya ikna etmek, belirli bir dü... blog.twidinebandim.net/social-media/twitter-ve-reklamcilik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>