Danino'dan Çocuklara AR Uygulaması


 

AR Uygulaması dedim başlıkta ama AR nedir önce onu açıklayalım.

AR yani Augmented Reality gerçek dünyanın sanal dünyaya yansıtılması (veya gerçek dünyanın sınırlarının genişletilmesi) kavramına deniyor.

Örneğin, Transformers filminin tanıtımı için yapılan Augmented Reality uygulamasını WeAreAutobots.com sitesinden inceleyebilirsiniz. Uygulamayı başlattığınızda uygulama webcaminizi açıyor ve kendi görüntünüz üzerinde kafanızın yerine bir Autobot kafası koyuyor. Hareket ettiğinizde ise bu imaj üç boyutlu olarak değiştiği için kendinizi bir Autobot olarak hissedebiliyorsunuz.

Danino ise çocuklar için yaptığı uygulamada, çocuklar canlandırmak istedikleri karaktere göre bir çubuk (danino kutularından çıkan çubuk) seçiyor, siteden özel boyama kağıdını yazdırıyor, boyama kağıdında işaretli yere çubuğu yerleştirip webcami üzerinden uygulamaya gösterdiğinde, karakter ekranda beliriyor ve çocuklar bu karakterleriyle ekran üzerinden oynayabiliyorlar. Gerçek hayatı sanal ortam ile birleştiren ve özellikler çocuklar üzerinde çok etkili olan bu yöntemi Türkiye”de ilk kullanan sanırım Danino oldu böylelikle (en azından ben daha önce görmemiştim). TV reklamlarında uygulamanın iletişimini de yapıyorlar ancak bu reklamı alamadığım için sizinle paylaşamıyorum maalesef*.

Özellikle Lego”nun bu konudaki başarılı uygulaması kesinlikle takdire şayan. Lego kutusunu uygulamaya gösterdiğimizde uygulama hemen kutunun üstünde bize kutunun içindeki oyuncağın yapıldığında nasıl göründüğünü gösteriyor.

[HTML1]

*Bir marka düşünün ki, bir blog yazarı reklamlarını blogunda yayınlamak için sitelerine giriyor, bulamıyor, iletişim formu doldurarak reklamı kendisine ulaştırırlarsa blogunda yayınlayacağını söylüyor ancak cevap olarak “maalesef yardımcı olamıyoruz” temalı bir kalıp e-mail alıyor. İşte o blog yazarı ben, marka Danino oluyor :) Keşke sosyal medya ve online pazarlama konularında da AR konusunda gösterdikleri vizyonu gösterebilselerdi.

Güncelleme: Danino”nun PR ajansından benimle iletişime geçtiler ve konuyla ilgili özürlerini ilettiler. Aşağıda reklamı bulabilirsiniz:

Get the Flash Player to see this content.

Benzer Yazılar

3 Responses to Danino'dan Çocuklara AR Uygulaması
 1. seda

  Süpermiş, yardımcı olamamaları (!) Gerçi belki global bir durumdur ama görebilsek uygulamayı daha iyi anlayabilecektik sanki..

  Bu arada yarın da kalıp halinde özür dileyebilirler, hazır ol Mertçim ;)

 2. Ezgi Merdin

  İletişim formlarını kimbilir kim okuyor ve cevaplıyor…
  Televizyonda oynatmak için milyonlarca dolar veriyorlar ama birçok büyük şirket sosyal medyayı doğru kullanmayı ve yönetmeyi halen keşfedemedi ne yazık ki

 3. Trackback: the french
  ... [Trackback]... [...] Informations on that Topic: marketoloji.com/2010/07/08/daninodan-co... zephyrine44.multiply.com/links/item/6/phlebotamy_schools

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>