Mobil Dünyada Apple Google Rekabeti


 

Birkaç aydır iPhone 4’ten bahsedip durdu bütün teknoloji tutkunları. Yapılan sunum ile birlikte, iPhone’un bu yeni modelinin tasarımı biraz değiştirildiğini bazı önemli özelliklerin eklendiğini öğrendik. Ancak ürün satışa sunulduktan sonra bazı ciddi problemlerinin olduğu da ortaya çıktı. Örneğin, cihazı sol kısmından tutunca sinyali kesiliyor. Bu konuda Jobs’un yorumu: “o kısımdan tutmayın ya da kılıf kullanın” :) Jobs sorunu böyle yorumlasa da 8 anten mühendisi işe almak için ilan verdi. Bu da konunun ciddiyetini gösteriyor aslında (iPhone 4 ile ilgili daha detaylı bir yazı da yazacağız).

AdMob, Google‘ın satın aldığı bir reklam networkü şirketi. Uzun süre Amerika yasalarına (rekabet açısından) uygunluğu denetlendikten sonra satış tümüyle gerçekleşti. AdMob geçtiğimiz ay itibariyle reklamlarını tıklayan kullanıcıların hangi cihazları ve hangi işletim sistemlerini kullandığını paylaştığı bir rapor yayınladı. Bir pazar ile ilgili istatistikleri pazarlama şirketlerinden edinmek çok pahalı olduğu için bu rakamların belli bir kitleyi temsil ettiğini (örneklem olarak) düşünerek doğru olduğunu varsayabiliriz.

İstatistiklere göre dünya genelinde AdMob reklamlarını tıklayanların %30’unun cihazı Apple, %23’ünün cihazı Nokia ve %14’ünün cihazı Samsung. Apple pazar lideri ancak beni şaşırtan Nokia’nın da ciddi bir güç kaybetmesine rağmen, Apple’ın çok da gerisine düşmemiş olması. Tabi, Nokia’nın Apple’dan önce pazara hükmettiğini düşünürsek, yaşadığı gerileme daha iyi yorumlanabilir.

AdMob’un raporu mobil işletim sistemleriyle ilgili de bazı istatistikler paylaşıyor. Öncelikle bu konuyu sanırım biraz açmamız lazım. Mobil İşletim Sistemi Nedir? ve Neden bu kadar önemlidir? Mobil işletim sistemleri, cep telefonlarımızda kullanılan sistemdir ve bu sistem üzerinden telefonumuzu kullanılırız. Nasıl ki bilgisayarımızda Windows, Mac OS gibi işletim sistemleri varsa cep telefonlarımızda da Symbian, Android, iOS gibi işletim sistemleri kullanabiliyoruz. Buradaki pazarın büyüklüğünün nedeni ise bu işletim sistemleri üzerinden yaratılan ekonomi. Bu mobil işletim sistemleri üzerinde sadece o sistemde çalışan uygulamalar ve oyunlar üretiliyor. Herkes bu uygulamaları ve oyunları üretebiliyor ve bu sistem üzerinden satabiliyor veya ücretsiz paylaşabiliyor (amacına göre). Tabi tüm bu işlemlerden, işletim sistemi belli komisyonlar ve ücretler alıyor ki, pazar büyüdükçe bu ekonomi de hızla büyüyor. Apple’ın yarattığı ve domine ettiği pazara Google da Android ile girdi. Apple’ın işletim sistemi olan iOS ile Android’in kullanım oranlarını aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz.

Mobil alanda rekabet iyice kızışıyor ve özellikle işletim sistemi konusunda Apple ile Google kıyasıya rekabet ediyorlar. Android, tüm cihazlara uyumlu olmak için çalışmalarını yürütürken, iOS’in sadece iPhone’larda çalışacak olması bir handikap gibi görünüyor. Bakalım Google, Apple’ı yerinden edebilecek mi.

*Görseller Mashable’dan alınmıştır.
**Raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

One Response to Mobil Dünyada Apple Google Rekabeti
  1. Trackback: learning.com
    ... [Trackback]... [...] There you will find 74177 more Infos: marketoloji.com/2010/07/01/mo... delicious.com/quintina55

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>