2010 Dünya Kupası iPhone Uygulamaları


 

11 Haziran – 11 Temmuz tarihleri arasında Güney Afrika’da gerçekleştirilen [HTML1] maçları gün geçtikçe daha heyecanlı oluyor ve finale yaklaştıkça güzelleşiyor. Dünyanın pek çok ülkesinden kendi takımlarını destekleyenler ya da bizim gibi kendi takımları turnuvaya katılamayanlar, kilitlenmiş turnuvayı sıkı bir şekilde takip ediyorlar. Hakem hatalarına sinirlenenler, bir anda futbol yorumcusu kesilenler, benim gibi normalde futbolla pek alakası olmasa da turnuva maçlarını ve büyük takımların harika futbollarını izlemekten zevk alanlar… Hepimiz vuvuzela ile hatırlanacak olan bu turnuvada kilitlendik maçları dört gözle bekliyoruz.

Turnuva ve maçlarla ilgili çok şey söylenebilir. Pek anlamadığım için, haddimi aşıp futboldan bahsetmeyeceğim. Sadece bu turnuva ile ilgili farklı bir alana değinmek istiyorum. Bu güne kadar çok farklı alanlarda pek çok iPhone uygulaması geliştirildiğini göz önünde bulundurarak, 2010 Dünya Kupası özelinde hangi uygulamaların geliştirildiğini merak ettim ve burada paylaşmak istedim.

2010 Dünya Kupası ile ilgili Türkiye’den karşıma çıkan ilk ve tek uygulama Turkcell‘den. Maçları iPhone üzerinden takip edebileceğimiz Turkcell’in “[HTML2]” uygulaması, şu anda ücretsiz uygulamalar arasında 1. sırada yer alıyor. Uygulama ile maç bilgileri ve anlık skorlar takip edilebiliyor, grupların puan durumlarına ve fikstüre ulaşılabiliyor, Dünya Kupası ile ilgili güncel haberler takip ediliyor. Ayrıca, oynanacak (oynanan) maçların gollerin ve pozisyonların iPhone için özel olarak hazırlanmış videoları izlenebiliyor. Sadece Turkcell abonelerinin faydalanabildiği uygulama tamamen ücretsiz, ancak Turlcell’in goller cepte servisine üye olmayanlar gol videolarını izleyemiyorlar.

Türkiye’de başka bir uygulamaya rastlamadığım 2010 Dünya Kupası için dünya çapında geliştirilen birkaç uygulamadan bahsetmek gerekirse; İngiliz televizyon kanalı [HTML3] tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak indirilebilen “ITV1 2010 Fifa World Cup”, İngiliz [HTML4] tarafından geliştirilen ve yine ücretsiz olan “Telegraph World Cup App”, Amerikan [HTML5]’in (Entertainment Sports Programming Network) geliştirdiği “ESPN 2010 FIFA World Cup” ücretsiz uygulaması ve [HTML6] tarafından geliştirilen ve 1,99$’a satılan “2010 World Cup South Africa” iPhone uygulaması, 2010 Dünya Kupası ile ilgili dikkat çeken iPhone uygulamalarının başında geliyor. Kupayı yakından takip etmek isteyenlerin çok seveceğini düşündüğüm bu uygulamaların ortak özelliği; maçlarda atılan gollerin izlenebilmesi, skorların takip edilebilmesi, turnuva hakkında haberler, güncel olayların öğrenilebilmesi olarak özetlenebilir.

Bu uygulamaların yanı sıra, 2010 Dünya Kupası ile ilgili, 2,99$’lık “FIFA World Cup” ve “Real Football 2010″ gibi oyun uygulamaları ile kullanıcılar kendi takımlarını seçebiliyor ve iPhone’ları ile oyun ortamında turnuvaya katılabiliyorlar.

Çok ilginç bulduğum bir uygulamadan bahsetmeden bitirmek istemiyorum. Maç izlerken vuvuzela sesinden rahatsız olanların derdine deva olacağını iddia eden “Anti Vuvuzela” uygulaması denemeye değer. Ne kadar işe yaradığını deneme imkanım olmadı ama uygulama vuvuzela sesini %75’e kadar engelleyeceğini iddia ediyor.

Benzer Yazılar

One Response to 2010 Dünya Kupası iPhone Uygulamaları
  1. ... [Trackback]... [...] Read More here: marketoloji.com/2010/06/28/2010-dunya-kupasi/ [...]... amazon.com/Absolute-Nutrition-Raspberry-Ketones/dp/B007UGPDOU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>