Nihat Doğan’lı Dosido Reklamı / Eski Bir Reklam Sorunsalı: Kalite mi, Konuşulmak mı?


 

Muhteşem duruşuyla izleyenlere adeta görsel şölen yaşatan Nihat Doğan’ın oynadığı Bolulu Hasan Usta reklamını henüz görmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir (!)

Çünkü hayatınızda görüp görebileceğiniz en “delikanlı” dondurma reklamı bu.

http://www.dailymotion.com/video/xdj4bq_nihat-doyan-dosido-reklam_fun

Genelde erkeklerin öyle gönül rahatlığıyla sokak ortasında dondurma yemediğini, -yiyemediğini- hepimiz biliriz. Onlar delikanlıdır çünkü, ne cinsiyet ayrımcı sinyaller dağıtan çubuğu ucundan tutabilirler, ne de oraya buraya bulaşan o çikolatalı ya da çilekli şeyi yalayabilirler.

Sanırım Recep İvedik 2 çekimlerinin yapıldığı -ki etkisinde kaldıklarını düşünüyorum- reklam ajansı Alaaddin Adworks, bu güzide reklam filmini çekerken stratejik çalım olarak bunları hesaplamış. Ama o nasıl bir celebrity seçimidir gerçekten sorgulamak lazım!

Marka kimliğine yakışmak desen yok, (dondurma güzele benzediği için) keyifle tek atımlık yenebilecek ürünle uyum desen yanından geçmek bile yok.

Dondurma konusunda kırmızı çizgileri olduğunu öğrendiğimiz Nihat Doğan yanı başında iki seksimsi kızla kameraya doğru saçmalarken, arkada kırmızı, Şahin marka bir araba ve dondurma yalayan tipler görüyoruz.

Anlıyoruz dondurma yalamak sizce kro bir davranış, hatta bu hareket ancak Şahin kullanan erkeklerden beklenir. Peki, Dosido yiyen, lezzetinden kedi gibi olan Nihat Doğan üst segmente mi hitap ediyor?


Tabi ki etmiyor, acaba Nihat Doğan’ın hitap ettiği bir segment var mı ki! Kendisinin özellikle gıdaya dair hiçbir ürün reklamında kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Açıkça söylemeyelim ama farklı algılar yaratabiliyor.

Bir de reklamın ikinci kısmı var: “Yüzüm burada işte, face to face” diyor bizim celebrity. Allah aşkına bir Türk reklamında İngilizce bildiğinden şüphe ettiğimiz birine İngilizce konuşturmak niye! Zaten face to face benim bildiğim kadarıyla yüz yüze manasına geliyor, yüzüm burada değil.

Evet, belli ki amaç konuşulmaktı. Tamam, herkes bu reklamdan bahsediyor da güzel tatlılar yapan, temiz Bolulu Hasan Usta’nın imajı ne olacak? Dosido’yu en azından benim pek deneyesim yok.

Üstüne üstlük “İzmirli” olan “Bolulu” Hasan Usta’nın kimlik bunalımını reklamlarına yansıttığına neredeyse inanmaya başlayacağım.

Kalite ve yaratıcılıktan uzak Dosido reklamı satışları yükseltecek mi yoksa bu stratejik bir hata mı? Bence neresinden tutsanız bu denli lezzetli gözüken, iştah açıcı bir dondurma markasını Nihat Doğan’a kurban etmek akıl karı değil.

Neyse en iyisi ben gidip kaliteden ödün vermeyen ve seçkin duruşunu bozmayan Özsüt’te tatlımı alayım, satsın da nasıl satarsa satsın diyen reklamları da kendi kaderiyle baş başa bırakayım :)

Benzer Yazılar

2 Responses to Nihat Doğan’lı Dosido Reklamı / Eski Bir Reklam Sorunsalı: Kalite mi, Konuşulmak mı?
 1. lebovzki

  Marka sahibi yani kapital sahibi kişiyle alakalı bir durum tamamiyle. Şayet patron “beyler sıcak para lazım, yerim marka algısını, duygusal faydayı,ürünüm tükensinde, kim tüketirse tüketsin” diye düşündüyse pekala doğru bir reklamdır. En azından konuşulmakla doğrusunu yapmıştır.
  Ama kimi patronda “ama arkadaşlar, biz markamızı imar ediyoruz, şu şu şu insanlar bizi tüketmedikten sonra tek tuğla bile çıkamayız” diye düşünüyorsa buda kaliteyi işaret eder.

  markalar patronların inisiyatifindedir son sözde.

  markaların yapacağı şey çok basittir aslında, tüketmeyi seven, tüketmenin bilincinde olan kitleye yatırım yapmalıdır. Bolulu Hasan Usta,benim onunla ilk karşılaştığım andaki o “gizem” ini kaybetmiştir.

 2. Engin Bali

  anlam veremedim ben de bu reklamla ne hedeflendiğine. ilginç bir nokta da bu reklamda erkeklere mi ulaşmaya çalışılmış, kadınlara mı? eğer kadınlaraysa seksimsi=) kadınlar dondurmayı yedikten sonra kedi gibi oluyor hakkaten, ama o zaman kırmızı Şahin’iyle yolda duran tipe ne gerek var? erkeklereyse eğer Nihat Doğan o dondurmadan neden bir tane yemiyor? Ya da benim aklımda direk şu soru var; ben de Dosido yersem kedi gibi mi olacağım? kötü, çok kötü… son olarak ben isme takıldım, müzik notaları kullanarak ilginç bi isim yaratılmış, bence akılda kalır…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>