3M Post-it'ten Don't Forget Your Friends.com


 

Dijital kanalların tek başına değil de her zaman pazarlama karması içinde, diğer kanallarla entegre bir şekilde kullanılması gerektiğini savunuyorum. Geleneksel ve çağdaş bütün pazarlama araçları ortak bir amaç için kullanıldığında, mesaj tüketicilere istenilen şekilde iletilecek ve kampanyalar başarıyla sonuçlanacaktır.

[HTML2]”in 30. yıl kampanyası farklı kanalları kullanmaya güzel bir örnek. Hem outdoor reklam kullanılmış, hem sosyal medya. Ayrıca katılımcılara promosyon ürünler gönderiliyor ya da tatil kazanma şansı veriliyor.

Post-it”in Outdood”da verdiği reklamlar, oldukça sade ve dikkat çekici, aynı zamanda Post-it şeklinde olması da ürünü çağrıştırması açısından casino spiele çok başarılı.

Reklamlarda yazan [HTML1]”a girdiğinizde ise sizi post-it tarafından hazırlanan ve Facebook üzerinden oynanan bir oyun karşılıyor. Oyunda arkadaşlarınızı ne kadar tanıdığınızı test ediyorsunuz ve sonunda seçtiğiniz 2 farklı Post-it ürünü adresinize gönderiliyor. (Promosyon maalesef sadece İngiltere ve İrlanda için geçerli.) Ayrıca isterseniz hediye almayıp oyunun 2. ve 3. aşamasına da geçebilirsiniz ve tatil kazanma şansınızı deneyebilirsiniz.

Bu kampanyanın en hoşuma giden taraflarından biri de, oyun ve ürünün birbiri ile çok örtüşmesi. Hatırlatma notları almamızı sağlayan Post-it, hazırladığı oyunda da hatırlama-unutmama kavramlarıyla karşımıza çıkıyor. “… help you remember the things that matter the most to you.” (Sizin için en önemli şeyleri hatırlamanıza yardımcı olur.) şeklinde verdiği mesaj ve oyunda arkadaşlarımız hakkındaki detayları ne kadar hatırladığımızı test etmemiz çok tutarlı duruyor.

Bir tek [HTML3]”un biraz daha kısa bir isim olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar uzun bir isim seçmiş olmaları, bu kampanyanın tek olumsuz tarafı gibi görünüyor.

Benzer Yazılar

One Response to 3M Post-it'ten Don't Forget Your Friends.com
  1. Müzehher Çiğdem Hacıince

    Gayet akıllıca ve eğlenceli olarak düşünülmüş bir kampanya bence. Hem ‘Don’t Forget’ diyerek post-it misyonunu veriyor, hem de klasik post-it şeklini kullanarak basit ama renkli bir imaj büründürüyor. Sosyal medyayı kullanması da son zamanlarda sık rastladığımız, ve daha da sık duyacağımızı düşündüğüm bir yöntem aslında. Hedef kitleye ulaşılmıştır bence. Like it!:)

    Aslında Twitter üzerinden de ilginç bir kampanya hazırlayabilirler. Mesela kullanıcıya cevap olarak bir yazı geldiğinde (@xyz şeklinde), ekranın sağ/sol üst köşesinde post-it üstünde gelebilir. Tabi bu post-itleri seçmekte kullanıcıya kalırsa oh ne güzel!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>