Birimiz Hepimiz, Hepimiz Bir Marka İçin: “Bütünleşik Pazarlama İletişimi”


 

PR’ ından reklamına, pazarlamasından satışına “bizim” sektörde kime sorsanız kendi çalıştığı, emek verdiği iş önce gelir. Reklam pazarlamanın %90’dır diyenler, PR olmasa saygınlığınızı asla sağlayamayacağınızı iddia edenler, bir ürünün sabaha kadar reklamını yapın rafta bulamazsanız ya da orda olması gerektiği yerde durmazsa kimse almaz diye haykıranlar…

Aslında -satış, pazarlama, reklam, PR- bunların hepsi birlikte hareket ederse ve aynı strateji üzerinden ilerlerse mutlak başarı mümkün. Ve tabi ki en önemlisi diye bir mevzu yok! İşte bunun için ille de bütünleşik pazarlama iletişimi (integrated marketing communication) diyoruz ya!

PR sakince güven verir, alt yapı hazırlar; reklam bağıra çağıra eğlenceyle karışık bilinçaltınıza işlerken satın alma davranışı oluşturur; raf oyunları çekicidir, satış noktasında sizi vurur ama bunların hiç biri pazarlamanın yüzde bilmem kaçı etmez! Çünkü birlikte değer kazanırlar. Marketing ise sadece reklam veya PR değildir.

Düşünsenize Nivea sadece reklam yapıyor ya da BMW sadece PR. O zaman bu markaları böyle yüksek imajlarla anabilir miydik?

BMW yeni serisini çıkaracak, outdoordan televizyona havalı bir reklam kampanyası yapacak, sonra ne kadar sattı, ekonomiye katkısı nedir, CEO hangi programda konuşsun halkla ilişkiye girsin karar verilecek, e haliyle bu üst segment araba Fikirtepe’ de satılmayacak. İşte şimdi oldu! Konseptin hakkını ancak bu yolla veririz.

Nivea’ya gelince; o güzel, görünce hemen tanıdığımız kızları yine ekranda göreceğiz, hemen akabinde kadınlar özelinde bir sosyal sorumluluk projesi, raf strateji söz konusu olunca da Nivea marka güzellik ürünleri hep gözümüzün hizasında olacak, asla Hobby ya da Duru gibi ayaklarımızın altında değil. Dağıtım kanalındaysa belki BİM’de değil ama Nivea, Migros’ta hep başköşeye oturacak.

Elbette Starbucks gibi “customization” (kişiselleştirme) stratejisiyle ilerleyen markalar var. Televizyon reklamı değil PR’ı tercih etseler de “ev ve iş yerlerinden sonra ikinci adresiniz” iddiasını mağaza dizaynı, broşürler, afişler, haber çalışmalarına hatta bardaklara, muglara kadar hissedebilirsiniz. Yani yine bir bütün halinde, tek stratejiyle…

Kim ne derse desin yıllarca konuşulan kampanyalar; reklam ajansı, PR ajansı, marka-pazarlama ekibi, satışın itici gücü birlikte ilerlese ortaya çıkıyor ve en can alıcısı ise yalnızca doğru ve bir konseptle.

Hatırlanmayan şeylerle zaman kaybedip, değersiz bir marka olarak dağılmak istemiyorsanız, doğru konsepti yakalayın, verin ajanslarınıza briefi, güzel güzel aynı strateji üzerinden çalışsınlar, iyi işlerle başarıyı yakalayın, benden söylemesi :)

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>