Yeni Bir Segment Örneği Olarak Uludağ Premium


 

Bundan kısa bir süre önce Ülker markasının orta-üst segmenti hedeflediği “Golden” alt markası ile ilgili bir yazı yayınlamıştık. Şimdi ise premium alt marka yaratmanın bir örneğinden daha bahsetmek istiyorum. Bu örnek, sektöründe oldukça uzmanlaşmış ve odaklanmış bir marka olan Uludağ Maden Suları’na ait. Kanat (flanker) stratejisinde büyük bir pazarda lider konumda olan marka alt ve üst sınıflara da yeni markalar ekleyerek pazar payını korur veya arttırır. Uludağ markası da aynı segment içinde birçok farklı içecek piyasaya sürüp geniş bir gama sahip olduğu ve websitelerinde resmi olarak belirttikleri üzere maden suyu pazarında 3. konumda bulundukları için yeni stratejik hareketlerini premium (lüks) sınıfa hitap eden bir seriden yana kullanmış.

Benim oldukça kaliteli bir televizyon reklamıyla haberdar olduğum ve yaklaşık 1 yıldır piyasada olan Uludağ Premium maden suları, sitelerindeki detaylı sunumdan da görülebileceği gibi oldukça uzun süreli çabaların ve çok kaliteli markalarla stratejik işbirliklerinin bir sonucu. Öncelikle Uludağ Premium’un öne çıkan özelliği “kalite” ve bu nedenle Şişecam ile ortaklığa gidilerek şişeler özel olarak üretilmiş. Ayrıca premium segmentin zevklerine hitap edecek şekilde şişe tasarımı dünyaca ünlü Türk tasarımcılar Dice Kayek’e emanet edilmiş ve ortaya gerçekten oldukça zevkli ve estetik bir şişe çıkmış. Şahsen renk seçimi ve etiket tasarımı açısından neredeyse koleksiyonu yapılmak istenecek kadar kaliteli bir şişe ortaya çıktığını düşünüyorum.

Tat konusunda net birşey söyleyemeyeceğim ancak belirtildiğine göre bu konuda da (ürün odaklı) yenilikler yapılmış ve  hafif gazlı (medium) ve rahat içilebilir kıvama kavuşturulmuş.

Hedef olarak da Uludağ Premium’un restoran ve otel zincirlerinde yaygın, sofraya şişesiyle geleceği için marka değerini yükselten ve bilinirliği arttıran bir dağıtım stratejisi olması belirlenmiş. Bu noktada markanın B2B, yani restoran ve otel zincirleriyle yaptığı stratejik anlaşmalar konusuna önem vermiş olmasını bekliyordum ancak henüz servis esnasında ürünü göremedim. Ayrıca trafik kontrolleri veya ilaç vs. gibi sebeplerle alkol tüketmeyen kesim için de şık bir seçim olacağını düşünüyordum.

Üründen tutun fiyatına, pazarlama iletişimi stratejisinden reklamlarına ve dağıtım ağına kadar tutarlılık içinde premium çizgisinde planlanan bu ürünün performansı nasıl bir gidişat gösterecek açıkçası merak ediyorum. Kafama takılan tek soru ise, Sanpellegrino vs gibi rakipleri düşünüldüğünde Uludağ adının korunmasının alternatif bir maden suyu adından, yani bu ürün için yeni bir isim geliştirip onu kullanmaktan daha doğru bir seçim olup olmadığı.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>