“Arda Nereye Gidiyor” mu Dediniz?


 

Kaçarı yok. Global uyarlama reklam kampanyasından teaser olunca, -merak- yerini hayal kırıklığına bırakıyor…

Genelde yurtdışı reklamlarını Türkiye’ye uyarladığını bildiğimiz Clear, 3 Haziran’da Clear Man Cool Sport’un Arda Turan’lı teaserıyla karşımıza çıktı. Oldukça keyifle izlenen reklam, merak uyandırdı uyandırmasına ama ne yazık ki globalle eş zamanlı hareket edilmediği için bir gizemi kalmadı…

[HTML1]

Ardanereyegidiyor.com adresine yönlendirdiğimiz filmden sonra aşağıdaki reklamı izlerseniz, Arda’nın 15 Haziran’da nereye gittiğini anında anlıyorsunuz. Peki, bu ne demek oluyor? Cevabını söyleyeyim: “global dünyamızda böyle bir reklam filmi var, nasılsa haberiniz yoktur!”

[HTML2]

Filmden anlaşıldığı üzere 15 Haziran’da Güney Afrika’da Cristiano Ronaldo’nun da olduğu bir futbol festivali olacak. Tabi bilemeyiz ama (!) muhtemelen Arda da orada olacak.

Global celebritynin Ronaldo olduğunu bildiğinizde “Ronaldo cep arıyor” esprisinin bile bir güzelliği kalmıyor. Ortada teaser numarası olmasa tüm kampanya iyi olabilecekken, global bakış açısını dijital faydaya çevirmek bana kalırsa pek etik olmamış.

Adaptasyon olsa dahi eğer sonuna aynı Ronaldo’nunkinde olduğu gibi 15 Haziran’da şu şekilde bir kampanyamız var ifadesi konulsaydı zekice bir reklam olarak tanımlayabileceğimiz, bağlantı kurabileceğimiz teaser, bu haliyle tüketiciden yararlanır gibi duruyor. Sanki aman nasılsa bilmiyorlar, biz de bu işten bir teaser çıkarır kampanyayı uzatırız, son günlerin modası dijital dünyaya da taşırız edasıyla şeytanca düşünülmüş gibi geldi bana :) Ki teaserın cevabı youtube da bir şekilde aratıldığında karşınıza çıkıyorsa bu işte bir şeytanlık da kalmıyor.

Sonuçta globalde bir kısmını açıkladığımız reklam kampanyasını Türkiye’de sır haline getirmenin pek bir manası yok.

Benzer Yazılar

2 Responses to “Arda Nereye Gidiyor” mu Dediniz?
  1. Engin Bali

    youtube’a erişimimiz de ülkece yok ya Seda, o yüzden hala şeytanca plan işe yarayabilir=)))

  2. seda akkurt

    olsun, izlemesek de bilelim ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>