FlashMob Nedir, Pazarlama Alanında Nasıl Kullanılır?


 

Yeni teknolojilerin gelişmesinden tüm alanlar ve bilimler olduğu gibi pazarlama da payını alıyor. Yepyeni ürünler veya online açık arttırmalar gibi birçok pazarlama öğesinin yeni baştan yaratılmasına ek olarak pazarlama iletişiminde de gidilen değişiklikler gerçekten heyecan verici ve yaratıcı. Bunlardan biri de bir pazarlama iletişimi etkinliği olarak düşünebileceğimiz flashmob uygulamaları.

Ülkemizdeki bilinen gruplardan biri olan İstanbul Flash Mob‘un tanımına göre “Dünyanın pek çok ülkesinde yapılan flash mob eylemleri, katılımcıların daha önceden belirlemiş yer ve zamanda buluşup, yine önceden kararlaştırılan, eğlenceden başka hiç bir amacı olmayan bir eylemi gerçekleştirdikten sonra dağılmaları esasına dayanır. Flash mob eylemleri herhangi bir siyasi veya protest amaç içermez.”  Ancak bu orijinal tanımdan sonra flashmob tabir edilen, sadece belli bir kitleye duyurulan ama organizasyonun tüm halkın ilgisini çekebilecek şekilde yapıldığı bu ani aktivitelerin siyasi anlamda olanlarına da, ticari kaygı ile markalar için yapılanlarına da rastlar olduk. Örneğin İstiklal caddesinde bir anda herkes iMac‘lerini çıkarıp yere çömelebilir veya katıldığınız ciddi konferansta seyircilerin bir kısmı bir anda dansedip yeni bir içkiyi tanıtmaya başlayabilir. Yani kalabalık merkezi yerlerde bir anda farklı birşeyler yapmaya başlayan ve bir şekilde bir markayı, fikri veya en azından organize olmuş bir grubu temsil eden birlerini görürseniz şaşırmayın.

Örneğin İstanbul’un en kalabalık yerlerinden sayılabilecek Taksim’de yapılan Google Flashmob uygulaması, hem kendisinden sonra gelen viral videolar hem de orada bulunan yüzlerce insanın çektiği fotoğraflar, hatıralar vs ile uzun süre konuşuldu.

Get the Flash Player to see this content.

Bundan sonraki dönemde yine marka destekli ve özellikle medyada da geniş yer bulan ve PR değeri yüksek olan flashmoblar yeni birer pazarlama etkinliği olarak sık sık karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Benzer Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>