Sosyal Medya Kullanımında B2B vs B2C


 

Kısa açıklama:

B2B = Business to Business (Kurumlar arası)
B2C = Business to Customer (Kurum ile Müşteri)

White Horse isimli Digital Pazarlama Ajansı, yaptığı bu araştırma ile çok önemli bir soruya cevap aramış. Sosyal medyanın B2B ve B2C şirketleri tarafından entegrasyonları açısından en dikkat çeken nokta B2B şirketlerin B2C şirketlerine oranla daha geride olması. Bana göre, sosyal ağların önü çektiği sosyal medyanın son kullanıcı ağırlıklı olması B2B şirketlerinin bu tarafa gereken ilgiyi göstermemesine neden oluyor.

Yukarıdaki tabloya baktığımızda, B2B şirketlerinin 9%’sinin sosyal medyayı para harcayarak kullanmasına ve B2C’de bu rakamın yalnızca 4% olmasına rağmen, resmin geneline baktığımızda B2B şirketlerinin 59%’i en fazla temel bir sosyal medya varlığına sahip ama bu alanda hiç bir pazarlama aktivitesine girişmiyor.  B2C şirketlerinde ise bu rakam sadece 44%.Dahası, hala çok düşük olan sosyal medya entegrasyonunu da şirketlerde çalışan insanların bu alandaki yetersiz bilgi seviyelerine dayandırmak mümkün. Bu nedenle de özellikle B2B şirketleri geleneksel pazarlama yöntemlerine bağlı kalmayı sürdürüyor.

Yukarıdaki tablodan çıkarılacak sonuç da farklı değil. B2C şirketleri sosyal medyadaki varlıklarını çok daha ciddiye alıyor. Bu alandaki varlıklarının websitesi trafiklerine etkisini ve ROI (return on investment)’lerine olan katkılarını B2B şirketlerine kıyasla daha fazla takip ediyorlar.

ABD’deki şirketler için geçerli olan bu oranların tüm dünya için geçerli olacağını tahmin ediyorum. Entegrasyonlarda daha düşük rakamlarla karşılaşsak da B2B ve B2C oranları tüm dünyada bu oranda seyredecektir tahminimce.

Benzer Yazılar

One Response to Sosyal Medya Kullanımında B2B vs B2C
  1. ... [Trackback]... [...] Find More Informations here: marketoloji.com/2010/05/30/sosyal-medy... simulation-de-pret-immobilier.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>